Concorde son uçuşunu gerçekleştireli 13 yıl oldu. Şimdi havacılık teknolojilerine odaklanan bir startup, süpersonik seferleri geri getirmek için hazırlık yapıyor. Boom adlı girişimin projesi, New York ve Londra arasını 3 saat 20 dakikaya indirecek bir uçak. İlk Boom süpersonik uçak prototipini 2017’de havalandırmayı hedefleyen firma birkaç yıl içinde de ticari uçuşlara başlayabileceğini iddia ediyor.

Boom CEO’su Blake Scholl biletleri gidiş geliş 5 bin dolara satılacak uçuş için “hem süpersonik hem de uygun fiyatlı” diyor. Concorde uçuşları bitmeseydi bugüne kadarki enflasyon da hesaba katıldığında gidiş geliş 15 bin doları bulacaktı. Londra-New York arası geleneksel seferlerin fiyatlarıysa günümüzde 700 ila 1400 dolar arasında değişiyor.

Scholl hedefinin dünyanın herhangi bir yerine 5 saate ve 100 dolara uçuşu sağlamanın nihai amaçları olduğunu söylüyor. Daha önce Amazon’da çalışan ve sonra Kima Labs’i kuran genç girişimci havacılık sektöründe yeni olsa da sektörün uzmanlarıyla sesten hızlı seyahati yeniden icat ediyor. Hiç Concorde ile uçma fırsatı olmadığı ve bir daha da kimse bu işe girişmediği için bunu yapmaya karar vermiş.

boom-supersonik2

Boom süpersonik için uzun rotalar düşünülüyor

Concorde, Mach 2.0 ile uçuyordu, bugünün uçakları Mach 0.85 ile uçuyor, Boom ise Mach 2.2 ile ve saatte 650 kilometre hızla gidecek. Amerika’da ses hızını geçmek bir sorun. ABD’de çıkardığı yüksek sesten dolayı süpersonik jetlerin uçuşu yasak olduğu için Boom, Londra-New York, San FranciscoTokyo, ve Los AngelesSidney gibi rotaları tercih edecek. Uçak iki sırada 40 koltuktan oluşacak ve böylece her koltuk hem koridor hem pencere yanında kalacak. Tabii şimdilik her şey teorik.

Concorde 2000 yılında 109 kişinin ölümüne sebep olan bir kaza geçirmiş, ve kazanın ardından gelen talep düşüklüğü yüzünden 2003’te son uçuşunu gerçekleştirmişti.

Bugün Scholl dahil 11 çalışanı olan Boom’un 6 personeli pilot. Diğer çalışanlar arasında daha önce uçak motoru üreticisi Pratt & Whitney, NASA, Lockheed Martin gibi şirketlerde çalışan kişiler var. Gelecekleri de oldukça parlak görünüyor, zira şimdiden Richard Branson‘ın sahibi olduğu Virgin havayollarından 5 milyar dolarlık bir niyet mektubu almış durumdalar.

(fotoğraflar: Boom)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz