Ramazan ayı boyunca oruç saatleri süresince istisnasız alkol satışı ve tüketiminin yasak olduğu Dubai yasağı hafifletti. Gün içerisinde talep olduğu sürece, normal zamanlarda lisansla satış yapabilen yerlerde, Ramazan’da alkol satışı yapılabilecek.

Ortadoğu’nun eğlence merkezi Dubai’de Ramazan’da gün içerisinde alkol tüketimi yasakken, yayımlanan bir kararla, gün boyunca alkol satışı ve tüketimi serbest kaldı. Turizm gelirlerini artırmayı amaçlayan karar doğrultusunda gün içerisinde içki satışı ve tüketiminin önündeki engel kalktı.

AP’nin haberine göre, Dubai Turizm ve Ticaret Departmanı, bar ve otel yöneticilerine bir bildiri gönderdi ve otellerin Ramazan boyunca saat sınırı olmadan alkol satışı yapabilecekleri duyuruldu. Dubai’nin birinci sınıf bir turizm bölgesi olması dolayısıyla müşterilerden gelen istekler doğrultusunda Ramazan’da alkol sınırlamasında yeniden düzenlenmeye gidildiğini belirten departman, turistlerden de Ramazan boyunca dini kurallara saygılı davranılmasını istedi. Kültürel hassasiyetleri öne süren ve Ramazan boyunca 1 milyon turistin geldiğini açıklayan yetkililer, bütün turistlerden Ramazan’a ve kurallara karşı saygılı olmalarını beklediklerini söyledi.

Dubai’nin diğer Arap şehirlerine oranla daha çok yabancı turist çekme nedenlerinden biri de Arap ülkelerinde alkol tüketiminin ve satışının yasak olması. Dubai ise yüksek vergiler koysa da alkole izin veriyor ve bu sayede alkolden yüksek bir vergi kazancı elde ediyor. Ülkede alkollü içkiden alınan vergi yüzde 30 ile yüzde 50 arasında değişiyor.

2014’te yapılan bir araştırmaya göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 67.2 milyon litre bira ve 20 milyon litre distile (alkol oranı yüksek) içki tüketildi. 2019’da ise bu rakamın 91.2 milyon litre bira ve 27 milyon litre distile içkiye yükselmesi bekleniyor.

Dubai içki tüketimini serbest bırakmış olsa da bu konudaki kurallar hâlâ çok sert. Kamuya açık alanlarda alkol almak ve ulu orta sarhoş olmak hâlâ ciddi suç sayılıyor. Üstelik Ramazan’da alkol satışının dışında da normal zamanlarda her bölgede satış serbestisi bulunmuyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz