Şanghay yakınlarında kurulan 5.5 milyar dolar maliyetli ve 4 bin kilometrekarelik dev Disneyland, Walt Disney’nin bugüne kadarki en büyük tema park yatırımı. Ziyaretçi akınıyla açılan parka yılda 50 milyon ziyaretçi gelmesi öngörülüyor. Çin Disneyland’i hedefini tutturursa tüm zamanların en çok ziyaret edilen tema park olacak. Disney’nin Orlando’daki ilk parkı Disneyland’in yıllık ziyaretçi sayısının 19.3 milyon, Şanghay’daki Disneyland’in ise önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 330 milyon ziyaretçiye ulaşması bekleniyor.

Euronews’ün haberine göre, Walt Disney CEO’su Bob Iger “Çin pazarına girmek ve buradaki büyüme trendini değerlendirmek için ciddi çalışmalar yaptıklarını, özellikle yeni çekilen filmlerle burada büyümekte olan sinema sektörünün önemli bir parçası haline geldiklerini ancak Çinli seyircinin Disney hikayeleri ve karakterleri ile iletişimi en çok artıracak şeyin bu park olduğunu söyledi.

Fabrikaları kapattırdı

3885 kilometrekarelik alanıyla kurulduğu bölgede çok sayıda insana yeni iş imkanı sağlayan Disneyland Şanghay bir yandan da buralardaki fabrikaların taşınmasına dolayısıyla pek çok insanı da işsiz bıraktı. Bölgedeki hava kalitesini arttırmak ve alan kazanmak adına devlet fabrikaları başka şehirlere taşınmaya zorladı.

Çinli rakip Wanda City

Taklitleriyle ünlü Çin’de Disneyland’in taklit edilmesi de fazla sürmedi. Çin’in en zengin ismi Wang Jianlin, Şanghay’a arabayla 8 saat uzaklıktaki Nanchang kentinde Disney’ye rakip “Wanda City” adlı bir eğlence parkı kurdu. Amacının 10 yıl boyunca Disneyland’ın kar edememesi olduğunu itiraf eden Jianlin’in inşa ettiği parkın maliyeti de 3 milyar dolardan fazla. Wanda City de bir sürü maceraya açık ancak parkta Disneyland’daki gibi çizgi roman veya süper kahraman karakterleri bulunmuyor.

shanghai-disneyland-castleshdr-att-camp-discovery-hero-newshdr-att-dumbo-flying-elephant-hero-newshdr-att-explorer-canoes-hero-newshdr-att-marvel-universe-hero-newshdr-att-once-upon-time-adventure-hero-newshdr-att-peter-pans-flight-hero-newshdr-att-pirates-of-caribbean-hero-newshdr-att-roaring-rapids-hero-newshdr-att-seven-dwarfs-mine-train-hero-newshdr-att-sirens-revenge-hero-newshdr-att-soaring-hero-newshdr-att-star-wars-launch-bay-heroshdr-att-stitch-encounter-hero-newshdr-shop-sweetheart-confectionary-hero-newshdr-shop-tatooine-trader-hero-newshdr-shop-whistle-stop-shop-hero-new

(fotoğraflar: https://www.shanghaidisneyresort.com)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz