Dünyanın en bisiklet dostu şehirleri 2017 sıralaması

bisiklet dostu

Bisikletli ulaşımın gündelik hayatın olağan ve vazgeçilmez bir parçası olduğu şehir sayısı dünyada hızla artıyor. Yine de özellikle kuzey Avrupa ülkeleri yıllardır bu konuda ilk sıralarda yer alıyorlar. 2017 için hazırlanan dünyanın en bisiklet dostu şehirleri listesinde ilk 20’nin yarısı yine bu bölgeden. Copenhagenize adlı kentsel tasarım danışmanlık şirketinin dünyadan 136 kenti, bisiklet yolları, bisikletli yaşam kültürü, kentsel planlama, bisikletliye karşı diğer sürücülerin tutumu, emniyet, bisiklet paylaşım uygulamaları vs. gibi 14 farklı ölçüte göre değerlendirerek hazırladığı listesinin tepesinde, beklendiği üzere, Danimarka‘nın başkenti Kopenhag yer alıyor. İlk 20’yi aşağıda paylaşıyoruz.

1. Kopenhag, Danimarka

Bisikletli ulaşım altyapı ve tesislerine son on yılda tam 134 milyon avro ayrılan Kopenhag’da bunun dışında bisikletli ve yayalar için 16 yeni köprü yapıldı ve yapılıyor. Endekse göre kent halkının yüzde 62’si her gün işe ve okula bisikletle gidiyor; her gün otomobil kullananların oranıysa sadece yüzde 9.

2. Utrecht, Hollanda

Küçük bir kent olmasına rağmen son birkaç yıldır bisikletli kentleşmeye yatırım bütçesinden önemli bir pay ayırdığı için listede yükseldi. 2020’ye kadar şehir merkezinde 33 bin bisikletlik park yerleri inşa etme ve yollarda bisiklet için akıllı hız tespit ve yönlendirme sistemleri kurma gibi iddialı hedefleri var. Geçen yıl üçüncü sıradaydı.

3. Amsterdam, Hollanda

Endekse göre bisikletli yaşamın dünyada en şahane olduğu şehir hala Amsterdam. Ancak geleceğe yönelik bisikletli kentleşme yatırım planlarında rakiplerine göre biraz daha ağırdan alması onu üçüncülüğe itmiş. Bisikletlilerin trafik tıkanıklığı yaratıyor olması ve hatta trafikte neredeyse bir ‘bisiklet fetişi’ oluştuğundan zaman zaman yaya haklarını bile bilerek ihlal etme noktasına gelmesi ciddi sorun.

Dünyanın en bisiklet dostu şehirleri sıralamasında ilk 20 şöyle:

 1. Kopenhag, Danimarka
 2. Utrecht, Hollanda
 3. Amsterdam, Hollanda
 4. Strasbourg, Fransa
 5. Malmö, İsveç
 6. Bordeaux, Fransa
 7. Anvers, Belçika
 8. Ljubljana, Slovenya
 9. Tokyo, Japonya
 10. Berlin, Almanya
 11. Barselona, İspanya
 12. Viyana, Avusturya
 13. Paris, Fransa
 14. Sevilla, İspanya
 15. Münih, Almanya
 16. Nantes, Fransa
 17. Hamburg, Almanya
 18. Helsinki, Finlandiya
 19. Oslo, Norveç
 20. Montreal, Kanada

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz