Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi konumundaki Louvre Müzesi, yapımı yaklaşık beş yıl geciken Abu Dabi şubesine nihayet kavuşuyor. Ünlü mimar Jean Nouvel tarafından tasarıım yapılan Louvre Abu Dabi 11 Kasım’da açılıyor.

Abu Dabi ve Fransız hükümetleri arasında Batı ve Doğu sanatını kaynaştırma amacıyla yapılan bir anlaşma çerçevesinde inşa edilen ve maliyeti 100 milyon doları bulan müzede, Arap emirleri ve akrabalarının satın alıp müzeye ödünç verdiği ya da bağışladığı eserlerin yanı sıra Louvre Paris müzesinden zaman zaman getirilecek koleksiyonlara ev sahipliği yapacak. Prehistorik dönemden kalan objelerden modern sanat ürünlerine kadar insanlık tarihinin hemen her dönemine ait eserler müzede görülebilecek.

Saadiyat kültür adasına 27 milyar dolar

Müzenin en dikkat çekici unsurlarından biri yaklaşık 8 bin adetyıldız şeklinde, farklı boyut ve açılarda pencere bulunan dev kubbesi. Mimar Nouvel, bu pencerelerden geçen ışıkların ana salonda bir ‘ışık yağmuru’ etkisi yaratmasını planlamış.

Müze karadan yaklaşık 500 metre uzaktaki Saadiyat Adası üzerinde yer alıyor. Bir sanat ve kültür merkezine dönüştürülen adadaki müze, galeri ve kongre alanları 2020’de tamamlanacak. 27 milyar dolar bütçe ayrılan Saadiyat Adası projesi bünyesinde Louvre Abu Dabi dışında Frank Gehry’nin tasarımını yaptığı Guggenheim Abu Dhabi ve Norman Foster’ın tasarladığı Zayed National Museum ve Zaha Hadid’in tasarladığı Performans Sanatları Merkezi de bulunacak. Louvre Abu Dabi’nin tanıtım videosunu sayfanın sonunda izleyebilirsiniz.

Louvre_Abu_Dabi

Fotoğraflar: Mohamed Somji/Abu Dhabi Louvre

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz