Havalimanları dünyanın pek çok şehrinde sadece yolcu terminali olmanın ötesine geçip uçak beklerken kaliteli zaman da geçirilebilen sosyal ve kültürel alanlar haline dönüşüyor. Nitekim dünyanın en iyi havalimanları sıralamasında ilk 10’a baktığınızda sadece mağaza bolluğu ve servis kalitesini değil aynı zamanda gelip geçen yolculara sunulan sosyal ve kültürel seçenek zenginliğini de farkediyorsunuz. Amsterdam’ın ana havalimanı Schiphol, Hollanda’nın en önemli güzel sanatlar müzesi olan Rijksmuseum’un koleksiyonundan paha biçilmez eserleri ‘Rijksmuseum Schiphol şubesi’ ile yolcuların ayağına kadar getirerek çok iddialı bir atılım yaptı.

Dünyanın en zengin sanat koleksiyonuna sahip müzelerinden olan Rijksmuseum, bir havalimanında ‘şube’ açan ilk müze ünvanına sahip. Müze bu girişiminin boyutlarını genişletti ve havalimanında güvenlik kontrollerinden sonra 2 ve 3 numaralı salonların arasındaki alanı yerleşik bir müze haline çevirdi. Özel olarak düzenlenip ışıklandırılan alana Holland Boulevard (Hollanda Bulvarı) adı verildi.

Hareket kolaylığı için S şeklinde tasarlanan müze alanına iki taraftan da girilebiliyor. Bulvarda şimdilik Rijksmuseum koleksiyonundan 10 yağlıboya tablo sergileniyor. Tablolar aralarında Jan van Goyen, Willem van de Velde, Abraham Mignon ve Michiel van Mierevelt’in olduğu 16’ıncı yüzyılda yaşamış Hollandalı sanatçılara ait.

Müzenin bir hediyelik eşya mağazasıyla valiz bantlarında baskı ilanlarının bulunduğunu da ekleyelim. Rijksmuseum Schiphol tahmin edileceği üzere 24 saat açık ve giriş ücretsiz.

İlginizi çekebilir:

Şehir gezginlerinin aklından çıkmayacak 11 muhteşem açık hava heykeli

‘Düşlerini denizin dibinde yitirenlere’ adanan dev sualtı müzesi!

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz