The Economist dergisinin en yaşanılır şehirler 2016 sıralamasında da Melbourne ilk sırayı elde etti. Bu kentin üst üste altıncı birinciliği.

Trafikten mi yoruldunuz yoksa hava kirliliğinden mi, kalabalıklar hayatınızı mı zorlaştırıyor? Toplu taşıma alternatifleri yetmiyor, terör korkusu… Tüm bunları geride bırakmak isteyenler için The Economist bünyesindeki Intelligence Unit, sağlık hizmetleri, güvenlik, kültür sanat aktiviteleri, eğitim, altyapı gibi kriterleri ele alarak dünyanın en yaşanılası 10 şehrini belirledi.

2016 sıralamasında ilk 5’in yine değişmediği görülüyor. Avustralya’dan Melbourne birinci olurken, Avusturya’nın başkenti Viyana ikinci. Kanada’dan da Vancouver, Toronto ve Calgary onları izliyor.

Amerika, Asya, Ortadoğu ve Afrika’dan hiçbir şehrin ilk 10’u göremediği listede Adelaide ve Perth ile Avustralya gücünü korurken, Auckland (Yeni Zelanda) da Okyanusya’yı en yaşanır kıta olmasını sağladı. Listeye Avrupa’dan sadece iki şehir girdi, 9’uncu sırada Helsinki (Finlandiya) ve 10’uncu sırada Hamburg (Almanya).

Yaşamın en zor olduğu şehir de Şam

Dergi dünyanın yaşaması en zor yerlerini de belirledi. Savaşın mahvettiği Şam en yaşanmaz şehir olurken, Trablus (Libya) ve Boko Haram’ın faaliyet gösterdiği Lagos (Nijerya) onu takip etti. Listede dibi gören şehirlerin terör ve çatışmaların yaşandığı şehirler olması dikkat çekti. IŞİD hakimiyetindeki ve tehdidindeki şehirlerin de yaşanılırlığının düşük olduğu görüldü.

Yaşanması en zor şehirler sıralamasında dördüncü sırayı Bangladeş’in başkenti Dakka alırken, beşinci Papua Yeni Gine’deki Port Moresby oldu. Altıncı Cezayir’in başkenti Cezayir olurken, Karaçi (Pakistan), Harare (Zimbabve), Douala (Kamerun) ve Kiev (Ukrayna) ilk 10’u oluşturdu.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz