En yüksek güneş enerjisi kulesi İsrail’de

solar güneş enerjisi kulesi

Fas, Güney Afrika ve hali hazırda Kaliforniya, Mojave Çölü’ndeki en yüksek solar kule ile yarışan İsrail, ondan da yüksek bir güneş enerjisi kulesi yaparak yeşil enerji klasmanında sınıf atlayacak. İsrail yenilenebilir enerji konusunda lider bir ülke olarak bilinmese de beklentilerin üstüne çıkmaya hazırlanıyor.

Trend in Tech’in haberine göre, 240 metre uzunluğundaki Ashalim Kulesi, Negev çölünde yer alacak. Kilometrelerce uzaktan bile görülecek, paslanmaz çelikle kaplı yapı güneşten maksimum oranda yararlanmayı sağlayacak 55 bin adet yansıma aynasından oluşacak. 500 milyon euroluk yatırım Amerikan General Electric, Fransız Alstom ve İsrailli özel teşebbüs Noy tarafından hayata geçiriliyor.

Diğer yatırımcılar ise kulenin üreteceği elektriği 25 yıl boyunca satın alacak firmalar. Kule temiz enerji üretse de maliyeti düşürmeye ihtiyacı var çünkü bugünkü haliyle ürettiği elektriğin maliyeti geleneksel santrallerden elde edilenin üç katına geliyor.

israil-solar2

Ashalim Kulesi, ciddi ve büyük bir yatırım olsa da milyonlarca insanın yaşadığı İsrail’in enerji sorununu tek başına çözebilecek güçte değil. 121 megavat enerji üretecek tesisin ürettiği enerjinin ortalama 100 bin eve yeteceği tahmin ediliyor. Ancak her yeni kuleyle maliyet düşecek, İsrail Negev çölünün sadece yüzde 4’ünü kullansa bile ürettiği enerji ülkedeki tüm meskenlere yetebilecek.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz