Kuzey Afrika ülkesi Fas güneşten payına düşen şanslı miktarı şehir büyüklüğünde bir güneş enerjisi santraliyle değerlendirecek. Ourzazate güneş enerjisi santrali sadece ilk aşamasında 160 megavat enerji üretmeyi başardı. 2018’e kadar 24 kilometrekarelik bir alana yayılması planlanan güneş panelleriyle dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali olacak.

Gizmodo’nun haberine göre, ilk dalga enerji üretimi Noor 1 ile Sahra Çölü’nde başladı. 14 metreye yakın uzunluktaki solar aynaların gün boyunca güneş ışığını topladığı sistem çelik borular içindeki petrol sayesinde burada elektriğe dönüşüyor. Güneş sayesinde 400 dereceye kadar ısınan petrol türbinleri çalıştıracak buharı oluşturuyor. Sıcak petrolün korunması geceleri de sistemin çalışmasını sağlıyor.

fas-gunes-paneli-sahra-colu5760_800x533

İlk hedef Avrupa pazarıydı ama…

Bittiğinde ülkenin başkenti Rabat’tan daha büyük bir alana sahip olacak tesis 580 megavat enerji üretimiyle 1 milyon 100 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak.

fas-gunes-paneli-sahra-colu5976_800x480

Projenin asıl amacı Avrupa’ya elekrik üretmek ve bunu satmaktı ancak bazı ortaklar çekilince planlar değişti. African Development Bank ve hükümetin katkılarıyla projeye devam kararı alındı.

(fotoğraflar: Graeme Robertson, the Guardian)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz