İş gezisi ya da tatil, amaç hangisi olursa olsun, seyahatler egzersiz ve beslenme düzenini en çok bozan dönemlerdir. Her ne kadar “tatilde alınan kaloriler sayılmaz” kuralı ‘evrensel’ bir kural olsa da pratikte geçerliliği olmadığı için, kısa yürüyüşlerden ibaret aktiviteler yüksek kalorili yiyeceklerle birleşir ve form kaybetmeye neden olabilir. Escape Here, gezide dahi formunu yitirmek istemeyenler için seyahat sonuna dek uygulanacak 11 maddelik küçük bir sağlıklı seyahat kılavuzu hazırladı. Göz atmakta fayda var:

1- Gitmeden dersinizi çalışın, kalacağınız yere yakın sağlıklı seçenekler sunan restoranları önceden belirleyip bunları tercih etmeye özen gösterin. Sadece kendi tercih ettiğiniz sağlıklı yiyecekleri koyabileceğiniz buzdolaplı bir odada, hatta gerektiğinde yemeğinizi kendinizin hazırlayabileceği mutfaklı bir odada kalacaksanız çok daha şanslısınız.

2- Hem yerel mutfağı keşfedip hem de “sağlıklı” kalmak istiyorsanız günde iki öğünü sağlıklı seçip bir öğünde kendinizi serbest bırakın. Mesela güne protein değeri yüksek bir kahvaltı ile başlayıp gün içinde tüketmek için (öğle yemeği) sağlıklı bir sandviçi yanınıza alıp akşamları yeni lezzetleri deneyebilirsiniz.

3- Günde en az 7-8 saat uyuyun. Seyahatte uyku düzeniniz bozulabilir ama kendinizi zorlamalısınız, gerekiyorsa bir gün boyunca uykusuz kalıp yeni bir uyku düzeni oluşturun. Düzenli uyku bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir.
4- Unutmayın her yerde spor yapabilirisiniz. Yoga yapıyorsanız yakınlarda bir yoga stüdyosu, fitness meraklısıysanız bir spor salonu bulabilirsiniz. Sahil kenarındaysanız su sporlarını da deneyebilirsiniz. Kaldığınız otelde spor salonu varsa işiniz daha kolay, yoksa makine kullanmadan yaptığınız hareketleri istediğiniz yerde uygulayabilirsiniz.

5- Sağlıklı seyahat için bol su tüketmeyi asla ihmal etmeyin. Vücudunuzun günde en az 2 litre suya ihtiyacı var ama hava durumuna bağlı olarak bunu artırmanız gerekebilir. Yanınızda dolu matara taşımanız da size bu döngüyü hatırlatmakta yardımcı olacaktır.
6- Yola çıkmadan çantanıza sağlıklı atıştırmalıklar atın. Protein barlar, ceviz ve badem gibi kavrulmamış ya da kızartılmamış çiğ kuruyemişler gün içinde sizi yağlı ve şekerli abur cuburlardan koruyacaktır.

7- Yürüyüş en güzel egzersizlerden biridir. Elinize bir harita alın ve gezmeye başlayın, ara sokaklarda kaybolun. İlginç mimarinin, kokuların peşine düşün. Güvenlik riskine göre gerekiyorsa yanınıza bir arkadaş alıp dolaşın.

8- Hem kalori yakıp hem de etrafı görmek istiyorsanız bisiklet kiralayın. Bazı şehirlerde bisiklet turları yapılıyor eğer vaktiniz varsa bu tarz turlara katılın.
9- Sporda giydiğiniz kıyafetleri, vitaminlerinizi ve kullanıyorsanız protein tozu, kreatin ve benzeri destek ürünlerinizi yanınızda götürün. Böylece spor yapmamak için bahane bulmakta zorlanacaksınız.

10- Özellikle glutene karşı hassasiyetiniz varsa ya da belli yiyecekler sizde alerji yapıyorsa sağlık durumunuzu anlatan ve yemenizin hayati zararlar verebileceği ürünleri sıralayan gittiğiniz yerin dilinde bir yazı hazırlayın ve bunu basarak yanınızda taşıyın.

11- Yanınızda sözlük taşımak ya da telefonunuza bir sözlük uygulaması yüklemek de işinizi kolaylaştırır. Yoksa yerel menüdeki sağlıklı görünen bir ürünün yağda kızartılmış olma ihtimalini nasıl bilebilirsiniz ki…

(Fotoğraf: Pxhere.com)

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bilim insanları daha iyi bir psikoloji için ‘deniz tatili’ öneriyor

Seyahatin sağlığa faydaları

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz