Son zamanların en ilginç kitlesel fonlama eylemlerinden biri geçenlerde mutlu sona ulaştı. Fransa‘nın Poitou-Charentes bölgesinde yer alan Chateau de la Mothe-Chandeniers‘i yok olmaktan kurtarmak isteyen 7 bin 500 kişi, ortalama 80’er euro koyarak şato ile arazisini satın almak için gereken parayı topladı!

Çarpıcı bir tarih ve çevre koruma eylemi olarak tarihe geçen fonlama, tarihi binaları korumaya yönelik finansman toplamaya odaklı Dartagnan adlı şirket aracılığıyla gerçekleşti. Kısa sürede toplanan 616 bin euro, Paris‘in yaklaşık 322 kilometre güneyinde bulunan, 13’ncü yüzyıldan kalma bu masalsı şatonun satın alınması, restorasyonu ve nihayetinde halka açılmasında kullanılacak.

şato1247’de inşa edilen Chateau de la Mothe-Chandeniers, o tarihten bu yana sıkça el değiştirmiş. Fransız Devrimi sırasında harabeye dönen şato, 1870’de Baron Edgard Lejeune tarafından satın alınarak tamir edilmiş ve malikane olarak kullanılmaya başlamış. 1932’de çıkan bir yangınla tahrip olan şato, 1981’e kadar kendi haline bırakılmış. 1981’de binayı ve araziyi satın alan Marc Deyemer, restorasyon maliyetlerinin altından kalkamayınca şatonun kurtarılma işini yerli halka havale etmeye karar vermiş.

şato harabeMasraflar için gereken 500 bin euro eşiği çoktan geçen kitlesel fonlama eylemi hala devam ediyor. 1 milyon euroya ulaşmayı hedefleyen organizatörler, gelecek yıl restorasyona başlamayı planlıyor. Aşağıda harabe haliyle bile büyüleyici görünen şato için hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz