Etrafına uyum sağlayarak görünmez olmayı kısmen de olsa başarabilecek olan bir tren modeli 2018’de Japonya’da hizmete girecek. Demiryolu ulaşımının her zaman öncülerinden biri olmayı başaran Japonya, 1964’te ilk hızlı treni de raylara çıkarmıştı. O günden bugüne de trenlerde etkinlik, hız ve rahatlık konusunda standartları belirlemeye devam ediyor. Hatta bu kez çıtayı görünmez tren ile bir hayli yükseltiyor.

Japon Seibu Group, Louvre-Lens Müzesi ve New York’taki New Museum işleri ile tanınan mimar Kazuyo Sejima ile Tokyo’yu çevre yerleşimlere bağlayan Red Arrow (kırmızı ok) trenlerine dair bir proje geliştirmek için bir araya geldi.Sonuç olarak Japon kırsalına karışıp kamufle olacak bir tren fikri ortaya çıktı, üstelik bu tren ilk yolculuğunu 2018’de yapacak.

Kıvrımlı bir şekle ve yarı yansıtıcı bir kaplamaya sahip olacak tren saatte 320 kilometre hızla giderken neredeyse görünmez olacak. 2010 yılında Pritzker Ödülü’nü kazanan Sejima’nın çoğu projesi modern tasarımlar yaratırken bunların doğayla kucaklaşmasını sağlamakla ünlü.

Sejima projenin basın açıklamasında trenlerin geçeceği rotadaki değişik doğa manzarlarının avantajını kullandıklarını, Chichibu dağlarından geçip Tokyo’nun merkezine kadar gidecek araçların bulunduğu her ortama uyum sağlayabileceğini söyledi. “Trenin iç tasarımına da oldukça özeniyoruz” diyen mimar, insanların kendilerini salonlarındaki kadar rahat hissetmelerini amaçladıklarını dile getirdi.

(fotoğraf: Kazuyo Shejima and Associates)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz