Bu bahar, Hollanda’nın Rotterdam şehrinde Stationsplein’dan Groot Hanelsgebouw’un tepesine kadar uzanan dev bir merdiven yükseliyor. Mimarlık firması MVRDV tarafından dizayn edilen geçici yapı, Rotterdam’ın İkinci Dünya Savaşı sonrası yeniden inşa çabalarına bir saygı duruşu. Dev merdiven 16 Mayıs’ta belediye başkanı Ahmed Aboutaleb tarafından açılacak ve 12 Haziran’a kadar neredeyse bir ay boyunca halka açık kalacak. 

Design Boom’un haberine göre, tek seferde 29 metreyle komşu bina Groot Hanelsgebouw’un çatısına kadar yükselen merdiven, şehri geniş bir perspektifte izleme olanağı sağlayacak. En tepede, tüm şehre hakim geçici bir seyir terası yer alacak. Ayrıca filmler, paneller, performanslar gibi zengin programlara sahip ev sahipliği yapacak bir çatı katı sineması etkinlik için özel olarak açılacak. Ziyaretçiler bir yandan kokteyllerinin tadını çıkarırken bir yandan Rotterdam’ın süregelen gelişimi hakkında bilgi sahibi olacak.

Proje, “Rotterdam Celebrates the City” kültürel etkinliğinin bir parçası. MVRDV’nin kurucu ortağı Winy Maas, proje hakkında “Rotterdam’ı filmlerden sonra Kriterion’dan görürdüm ve bu muhteşem bir manzarası vardı. Hollanda’nın yeniden inşasının en iyi yapılarından biri olan Groot Handelsgebouw’un çatısı, Rotterdam’ın öne çıkaracak bir üs olarak kullanılmayı hak ediyor. Merdivenler de bunu işaret ediyor. Merdivenler, çatıya dikkat çekmeyi ve Rotterdam’ın şehir planlamasında yeni dalgayı hayal etmeyi amaçlıyor” şeklinde konuşuyor. Rotterdam Celebrates The City’den Anouk Estourgie de “Şimdi, insanların bu yeni inşa edilmiş şehrin benzersiz manzaralarının tadını çıkarabileceği bir seyir yeri yaratıyoruz”
diyor.

MVRDV-the-stairs-stationsplein-rotterdam-giant-staircase-designboom-X1

(fotoğraflar: Antonio Luca Coco)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz