Denizle güneşin arasındaki Seashore Library (Kıyı Kütüphanesi), gizli veya mistik bir amaç uğruna inşa edilmiş bir tapınağı andırsa da aslında bir kütüphane. Nowness ekibinin Yitiaotv yönetmenliğinde çektiği videoya konuk olan yapı Çin’deki Nandaihe Pleasure City’de yer alıyor. Denize 1,5 kilometre paralel uzanan sahil şeridinde yer alan Kıyı Kütüphanesi ressam Andrew Wyeth’in bir resminden esinlenilmiş ve Vector Architects’ten Gong Dong’un tasarımıyla inşa edilmiş.

Wyeth’in deniz kenarında kayaların üzerinde oturan ve dalgaları seyreden yaşlı adamı çizdiği tablodan etkilenen mimar, bu resmin insanlarda bıraktığı ortak yalnızlık hissinden yola çıkmış. Mimar tasarıma bunu yansıtarak ziyaretçilere de aynı duyguyu yaşatmak istemiş. Amaç herkese tek başına denize bakıp kitap okuma keyfini deneyimletmek.

seashore library kütüphane

Küçük ve sonsuz
Sadece 450 metrekarelik alana sahip ve iki kattan oluşan kütüphaneye “yalnız” ruhunu veren kısmı okuma salonu. Burası basamaklar halinde tasarlandığı için arkada oturanların bile öndekileri görmemesi, herkesin aynı manzaraya (sonsuz deniz) bakması sağlanmış. Çünkü burada izlenmesi gereken tek şey Sonsuzluk ve Bir Gün filmini hatırlatan o dalgalar…

Okuma salonunun hemen yanında meditasyon odası yer alıyor. Aktivite odası ile bir açık terasla çevrilmiş. Gündüzleri doğudan, akşamları batıdan gelen güneş kütüphanede buluşuyor. Mimarları yalın görüntüsünün halkın burayı daha çok ziyaret etmesine sebep olacağını umuyor. Mekanın gizemi videoda dahi hissediliyor, içeri giren gördüğü manzarayla başka bir ruh haline bürünüyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz