Uber ve Airbnb gibi projelerden ilham alarak hava ulaşımındaki statükoyu kırmaya çalışan yeni bir rakip doğuyor: Poppi.

Rezervasyon için acele etmeyin, Poppi henüz hayata geçmiş değil. Konsept ilk kez dünyanın en ünlü tasarım ajanslarından biri olan Teague tarafından Portland’daki APEX fuarında tanıtıldı.

Ajansın marka stratejisi yöneticisi Devin Liddell, Uber ve Airbnb gibi girişimlerin konaklama ve ulaşım sektörlerini yenilenmeye mecbur bıraktığını ancak hava ulaşımında tekel gibi hareket eden hava yolu şirketlerinin bu yenilenmeden payını almadıklarını söylüyor. Bazı firmaların denemeye başladığı uygulamaları, başka yeni fikirlerle birleştiren Poppi hayata geçmeyecek bile olsa ürettiği modelle sektörde yolcuların lehinde bir değişim yaratmayı amaçlıyor.

Poppi bagaj sevmiyor!

Yolcu yanına sadece kişisel eşyalarını, laptop çantasını ve montunu yanına alacak, bagaj olmadığı için bagaj ücreti de check-in için vakit kaybı da olmayacak.

1

RFID bagaj etiketleri

Yolcular illa bagaj alacaksalar Poppi bu işlemi de en kolay şekilde gerçekleştirecek. Bagajlara yerleştirilecek RFID etiketler sayesinde mobil uygulamayla takip yapılacak. Yolcu bir bant başında beklemeyecek, bagaj almaya hazır olduğunda telefonuna mesaj gidecek.

2

Orta koltuk kıymete binecek

Birinci sınıf markalarla iş birliğine gidilecek, bu koltuklarda oturan yolculara ekstra olanaklar
sunulacak.

3

Esneklik

Poppi’de biletinizi iade edip paranızı geri alamayacaksınız ancak StubHub benzeri bir
platformun Poppi sayfasında biletlerinizi başka birine satabilecek ya da başka bir yolcuyla koltuk değiştirme gibi imkanlara sahip olacaksınız.

4Yolcuyu gerçekten ödüllendiren sadakat programı

Starbucks’taki gibi sürekli gelen müşteriye indirim sağlanacak. Asla doldurulması mümkün
olmayan mil programları yerine Starbucks Rewards programındaki gibi ön ödeme olanağı sunulacak.

5Anında bilgilendirme

Boarding ve kapı bilgileri de bagajlar gibi telefon uygulamasıyla takip edilecek. Bu sayede
yolcular kapıda beklemek zorunda kalmayacak.

6Yeni sınıflar

Var olan sınıf ayrımları kalkacak; yolcuların zevklerine ve ilgilerine özel sınıflar Örneğin yolculukta sinema ve dizi izlemek isteyenlere özel “izleyici sınıfı” olacak.

7

Markalı ürünler

JetBlue ve Virgin’in hali hazırda uyguladığı gibi uçakta kullanılan tabak, kupa gibi ürünler Poppi logolu ve iddialı tasarımlar olacak. Aynı şekilde tasarlanmış tişört, defter, telefon kılıfı gibi ürünleri yolcu isterse satın alabilecek.

8

Yeni ticari sınıf

Daha büyük olan Boeing 777 uçaklarında “ticari sınıf”ın yerini “klik sınıfı” alacak. Yolcular bu
sınıfa özel olarak tasarlanmış valizlerini bir tıkta koltuklarına sabitleyebişeağa binerken ya da inerken vakit kaybı yaşanmayacak. Ayrıca seçkin müşterilere eve, otele kadar bagaj teslimi yapılacak.

9

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz