Hollanda Kraliyet Hava Yolları’nın Amsterdam-İstanbul seferini yapan KL1613 sefer sayılı uçuşunda dün bir sürpriz yaşandı. Hobi olarak pilotluk yapan ve zaman zaman tarifeli seferlerde görev alan Hollanda Kralı Willem-Alexander (fotoğrafta sağdaki) bu özel uçuşlarından birini Amsterdam ile İstanbul arasında gerçekleştirdi.

Hollanda Kralı Willem-Alexander, 22 yıldır Hollanda‘nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi KLM‘nin bazı tarifeli uçuşlarında ikinci pilot olarak kokpitte yer alarak en büyük hobisini gerçekleştiriyor. Başta yolcular olmak üzere kamuoyundan gizlediği bu sırrını geçen sene açıklayan Kral Alexander’in son gizemli uçuşu İstanbul’a oldu. 51 yaşındaki Hollanda Kralı, 131 yolcusuyla Schiphol Havalimanı‘ndan havalanan Boeing 737-700 tipi uçağın ikinci pilotluğunu yaptı.

Öncesinde uçaktaki görevli ekip dışında kimseye duyurulmayan ‘Kral’ uçuşta ön bölümünde bulunan bazı yolcular kabin ekibiyle selamlaşan Willem-Alexander’i tanıdı. Birçok yolcuysa sürprizi ancak indikten sonra öğrenebildi. Uçağın birinci sırasındaki koridor koltuğu güvenlik nedeniyle Kral’ın korumasına ayrıldı. Kral Alexander’in idaresinde uçak, 2 saat 50 dakikalık uçuşun ardından 16.45’de Atatürk Havalimanı‘na indi.

Havacılığa karşı son derece ilgili olan Hollanda Kralı Willem Alexander, özel pilot lisansını 1985’te, ticari pilot lisansını da 1987’de aldı. Kral Willem ilk uçuşunu öğrencilik yıllarında Kenya’da bir gönüllü olarak tıbbi yardım kuruluşu Afrika Tıbbi Araştırma ve Eğitim Vakfı (AMREF) için gerçekleştirdi.

Haberin devamındaki yolcu yorumlarına ve fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz