Bu müzelere 18 yaşından küçükler alınmıyor!

Yurt dışı tatillerimizde memlekette bulamayacağımız tecrübeleri yaşamayı istemek gayet doğal. Sanat, bilim, gece hayatı vs. bir tarafa, özellikle Türkiye gibi ‘muhafazakar görünümlü’ ülkelerde baskılanan cinsel yaratıcılık, en azından müze salonlarındaki halleriyle bazı yurt dışı gezginlerimizin ilgisini çekecektir. Dünyada hemen her alanda açılmış bulunan müzeler içinde en sıra dışı olanları şüphesiz seks ve erotizm temalı müzeler. Bunların büyük çoğunluğu, zayıf arşiv, sunum ve mekanlarıyla birer turist tuzağı olmaktan öteye gidemese de, bir kısmı hem obje koleksiyonları ve erotik sanat portföyleri hem de tarihsel kurgu ve sunumlarıyla ziyaretçilere saatler alabilecek ilginç bir müze gezi deneyimi yaşatmayı vaat ediyor. Aşağıda sıraladığımız 12 “müstehcen müze” bu sınıftan.

World Erotic Art Museum, Miami, ABD

Alanında dünyanın en saygın kurumlarından olan WEAM erotizm temalı ve aşırı değerli 4 binden fazla tarihi obje ve sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Müzede Rembrandt van Rijn ve Pablo Picasso’nun eserlerini görünce şaşırmayın. Müzenin sekizinci kuşak sahibi Naomi Wilzing, ziyaretçileri “odak noktamız erotizm, pornografi değil” diyerek uyarıyor. Tüm sanat severler mutlaka ziyaret etmeli.

Venustempel ve Red Light Secrets – Amsterdam, Hollanda

Avrupa’nın en serbest ve turistik şehirlerinden olan Amsterdam’da seks müzesi olmaması düşünülemez. Kentteki iki seks temalı müzeden ilki Venustempel (Temple of Venus), dünyada erotizm temalı en eski ve en uzun süre faal olan müze. Mekan ve koleksiyon olarak çok şey beklemeyin. İkinci müze Red Light Secrets Museum of Prostitution ise, adı üstünde, Kırmızı Fener sokağındaki eski bir genelevde açılmış. Amsterdam’da 2000 yılında yasal hale getirilen seks işçiliğinin tarihine ilişkin pek çok bilgi ve belge sergileniyor.
Gizli Oda, National Archeological Museum – Napoli, İtalya

Roma İmparatorluğu’ndaki hükümdarların çoğunun keyif ve seks düşkünü olduğu biliniyor. Pompeii ve Herculaneum gibi eski imparatorluk merkezlerinde 19’uncu yüzyılda yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılan muhteşem erotik sanat örnekleri ve seks gereçleri Napoli’deki Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde ‘Özel Oda’ adı verilen bir bölümde toplandı. Müzenin bu bölümüne giriş uzun süre sadece erkek akademik personel ve yöneticiler için mümkündü. 2000 yılında koleksiyon herkese açıldı.

Seks Müzesi – New York, ABD

Cinsellik tarihine ait akademik ve popüler, ancak hepsi de oldukça kıymetli 15 binden fazla çok nesne, sanat eseri ve belgenin barındırıldığı Museum of Sex’te (MoSex), düzenli olarak eğitsel amaçlı etkinlikler düzenleniyor. Çoğunu oldukça eğlenceli bulacağınızdan eminiz.
Icelandic Phallological Museum – Reykjavik, İzlanda

Başlığından da anlaşılacağı üzere fallus (penis) odaklı müzede memeli canlıların penisler hakkında gerçek örnekler ve bilgiler sunuluyor. 1997’de kurulan fallus müzesinde 283 parça obje var.

Museum of Eroticism – Paris, Fransa

Alain Plumey ve Jo Khalifa’nın 30 yılı aşkın sürede toparladığı dev bir erotik sanat ve tarihi obje koleksiyonu. Beş katlı müzede sadece Batı değil, Hindistan, Japonya ve Afrika kökenli binlerce eser bulunuyor.
8. MusEros – St. Petersburg, Rusya

Rusya’nın ilk erotik müzesinde seks odaklı çok geniş bir tarihi alet edevat koleksiyonu bulunuyor. Asıl ilginç olansa bu teçhizatın büyük kısmının eski Rus hükümdarlara ve yönetici sınıfına ait olması. Hatta Büyük Katerina’ya ait olduğu iddia edilen bir “yaramazlık sandalyesi” de müzede sergileniyor.

Seks Machines Museum – Prag, Çek Cumhuriyeti

Çok sayıda tarihi seks zımbırtısına ev sahipliği yapan Sex Machines Museum’da 16’ıncı yüzyıldan bir bekaret kemeri, cinsel birleşme sehpaları, tahta ve metalden mamul çok eski ve tuhaf seks oyuncakları görülebilir.
Harry Mahoney’s Erotic Heritage Museum – Las Vegas, ABD

Striptiz kulüpleri zinciri sahibi Harry Mahoney tarafından 2008’de kurulan Erotic Heritage Museum, 2 bin 200 metrekareden geniş bir alanda binlerce nesne, sanat eseri, yazı barındırıyor. Müzede seks pratiklerine ait obje ve tasvirler dışında siyaset ve din tarihinden cinselliğe ait kayıtlar da bulunuyor.

El Museu de L’Erotica – Barselona, İspanya

Picasso’nun şahane erotik eserlerine rastlayacağınız bir başka müze. El Museu de L’Erotica, Avrupa kökenli erotik sanat eserlerinin yanı sıra zamanında yasaklı bulunan Japon erotik sanatına ait geniş bir koleksiyona da ev sahipliği yapıyor.
Tochka G – Moskova, Rusya

Özgürlüklerin gittikçe budandığı Rusya’da bir seks müzesinin olması ilk başta ilginç gelse de Türkiye gibi ağır derecede erkek-egemen bir toplum olan Rusya’da da “erkeklik, iktidar vs.” odaklı böbürlenmeler elbette normal ve hatta gerekli görülüyor. Dolayısıyla Tochka G’ye henüz dokunan yok. Müzede cinsel temalı siyasi hiciv ornekleri, Rusya ve Sovyet tarihinden çarpıcı nesne ve eserler bulunuyor.

Antique Vibrator Museum – San Francisco, ABD

Seks oyuncakları dükkanı olarak açılan Good Vibrations adlı mekana daha sonra sahibi Joani Blank’in yirmi yıldan uzun süredir topladığı antika dildo ve vibratörleri sergilediği bölün eklenmiş. Koleksiyondaki zımbırtıların üretim tarihleri 1800’lü yıllara kadar geriye gidiyor.

Görseller: WikimediaCommons, Flickr, müze siteleri

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz