Sınır ötesi gezginlerin sayısı hızla artar, dünya daha da küçülürken artan maliyetlerle boğuşan havayolu firmalarından da ‘özgür ruhlu’ gezginleri yakalamak için yaratıcı çözümler geliyor. Almanya’nın ulusal havayolu şirketi Lufthansa‘nın son ‘sürprizli’ kampanyası da buna örnek. Lufthansa Surprise adı verilen kampanya çerçevesinde yolcunun gideceği şehri şirket belirliyor ve bunu yolcuya ancak bilet satışı tamamlandıktan sonra söylüyor.

Program çerçevesinde yolcu adayı ilk aşamada farklı şehirlerin yer aldığı 9 kategori arasından seçim yapıyor. Kategoriler arasında doğa, romans, güneş-deniz, kültür vs. gibi konular var. Daha sonra tarih aralıklarını ve özel tercihlerini belirleyen yolcu, nereye gideceğini ise kampanyalı biletinin satın alımını tamamladıktan sonra öğrenebiliyor. Tercihlerini fazla dar tutmayan yolcular Roma, Paris, Madrid gibi popüler destinasyonlara denk gelebildikleri gibi, Krakov, Innsbruck, Sofya gibi trafiği daha az olan şehirlere de düşebiliyor.

Kampanyayı ‘ne kadar esnek olursanız o kadar ucuza uçarsınız’ şeklinde özetleyen Lufthansa, bu sayede yolculara gidiş-dönüş 89 euro gibi çok düşük fiyatlarla bilet satabiliyor ve tabi sakin geçen hatlardaki boş koltuklarını da doldurmuş oluyor.

Kampanyaya sadece Münih ve Frankfurt çıkışlı uçuşların dahil olduğunu ve bilet satın alındıktan sonra belli olan destinasyondan hoşlanılmaması halinde para iadesi yapılmadığını ekleyelim.

İlginizi çekebilir:

Havayolu müşterilerini en mutlu eden şey ‘iyi kabin hizmeti’

KLM, 2016’nın en dakik havayolu firması oldu

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz