MasterCard ve CrescentRating’in seyahat tercihlerini araştırdığı yıllık rapora göre, Müslüman turist kitlesinin en çok tercih ettiği üç ülke Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye oldu. Müslüman turistlerin 130 hedef ülkede yiyeceklerin İslami değerlere uygun yiyecek bulabilme, ibadet imkanlarının bulunması gibi kriterler üzerinden şekillenen “Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi” raporu eylüldeki Kurban Bayramı tatilindeki tercihlere dair de fikir veriyor.

İlk rapordan beri Müslüman turistlerin en çok tercih ettiği ülke olmayı sürdüren Malezya’yı, bu yılki raporda ikinci sırada Birleşik Arap Emirlikleri ve üçüncü sırada Türkiye takip ediyor. Geçtiğimiz yıl 6. sırada yer alan Endonezya ise 4. sıraya yükseldi. Onları Katar ile Suudi Arabistan izliyor.

airbnb_kuala_lumpur
Kuala Lumpur, Malezya

Müslüman nüfusun 2030 yılında toplam dünya nüfusunun yüzde 26’sını teşkil etmesi bekleniyor. Bu sebeple tüm dünya ekonomisi için olduğu kadar küresel turizmde de Müslüman turizmin ağırlığı artıyor. Malezya, Endonezya, Türkiye, Nijerya, Bangladeş ve Körfez ülkelerinde yaşayan genç ve para harcamaya hazır Müslüman nüfus birçok endüstri için odak segmente dönüşmüş durumda.

2020 yılında Müslüman turist sayısı 170 milyonu bulacak

Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi’ne göre, önceki raporda 108 milyon olarak verilen tatilci sayısının 2015 yılında 117 milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Bu miktar, global seyahat ekonomisinin yüzde 10’u. Seyahat eden Müslüman sayısının 2020 yılında 168 milyona ulaşması, seyahat giderlerinin de 200 milyar doları aşması bekleniyor.

Raporda İslam ülkesi olmadığı halde Müslüman turistlerin en çok gitmeyi tercih ettiği ülkelerse Singapur, Tayland ve Birleşik Krallık oldu. Avrupa ülkeleri, Müslüman tatilciler tarafından tercih edilse de Singapur ve Tayland dışındakiler ilk 20 tercih arasında yer almıyor. Örneğin, Birleşik Krallık 21’inci, Fransa ise 32’inci sırada.

Aile değerleri tercihleri belirliyor

2015 yılındaki toplam 117 milyonluk Müslüman turistin yaklaşık yüzde 57’lik bölümü Asya, yüzde 30’u ise Avrupa’ya seyahati tercih etti. Araştırmaya göre Müslümanların yarısı ailesiyle birlikte seyahat ediyor ve bu yüzden de aile değerlerine uygun ülkeleri, eğlence ve dinlenme mekanlarını tercih ediyorlar.

1472049864_MasterCard_MuslumanSeyahatEndeksi_010716 (1)

Ana görsel: Pexels.com

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz