Küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek için radikal bir karar alan Paris, 27 Eylül’ü ‘Otomobilsiz Gün‘ ilan etti.

Sadece 3 yıl kaldı, 2019’da Oslo’da otomobil görmek mümkün olmayacak, Almanya ve Norveç’te bisiklet otobanları yükseliyor. Trafik sorunları ve hava kirliliğiyle boğuşan birçok metropol gibi Paris de bu konuda ciddi önlemler alamayı başaramasa da tehdidin farkında. Yaşamanın her gün daha güç hale geldiği Paris’te 27 Eylül 2016’da araçlar trafiğe çıkamayacak.

Paris’in yöneticileri bu özel günü şimdiden bir turizm fırsatına çevirdi. Turistler 27 Eylül’ü Paris caddelerinde özgürce gezebilmeleri ve pedal çevirebilmeleri, Eyfel Kulesi, Champs Élysées, Bastille, Rive Gauche gibi şehrin tarihi ve turistik noktalarını farklı bir şekilde keşfedebilmeleri için şehre davet ediliyor.

Etkinliğin küresel ısınma ve hava kirliliği konularında farkındalık yaratmaya çalışan European Mobility Week ile COP21 Konferansı‘nın gerçekleşeceği eylül sonunda olması günü daha da önemli kılıyor.

Paris “Otomobilsiz Gün” düzenleyen ilk şehir değil, fikir daha önce Brüksel ve Bogota’da da hayata geçirilmişti.

(fotoğraf: http://press.parisinfo.com/)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz