Doğanın Çin’e bahşettiği mucizelerden Gökkuşağı Dağları (Rainbow Mountains) 80 milyon yıldır orada ve hâlâ milyonlarca insan böyle bir güzelliğin varlığından haberdar değil.

Jeolojik dünya harikası Gökkuşağı Dağları Çin’in Zhangye Danxia Jeolojik Parkı sınırlarında yer alıyor. Dağları dünya çapında şöhrete kavuşturan özelliği tepelerindeki gökkuşağını andıran renk cümbüşü. Peki böyle sıra dışı bir manzaraya ne sebep oldu? Dağa renklerini veren aslında mineraller… Zeminin barındırdığı kırmızı, yeşil, sarı ve mavi mineraller dağları da gökkuşağı rengine boyamış.

Ülkenin kuzey batısındaki Gansu eyaletinde 520 milyon metrekareye (520 kilometrekare) yayılmış Zhangye Danxia Milli Parkı 2009’dan bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Bu listeye alındığından beri de her yıl yerli ve uluslararası turistler ziyarete geliyor.
Gökkuşağı Dağları nasıl oluştu?

Dağlar mesozoik dönem sonuna ait kumtaşları ve silttaşlarından meydana geliyor, Himalayalardan bile eski oluşumlar. Kum ve silt demir ile eser miktarda minerallerle birlikte tortulaşınca ortaya bugünkü gökkuşağı dalgaları çıkmış. Ancak oluşum dağ şeklini almasını bundan 55 milyon yıl önce Hindistan tabakasının Avrasya tabakasıyla çarpışması sonucu sıkışmasına borçlu. Bu süreçle birlikte normalde yüzeyde kalacak olan zemin yükselerek dağları oluşturmuş.

Şanslısınız ki bu doğa mucizesi dağları görmek için Çin’in kuzey batısına kadar gitmenize gerek yok. Imagine China’nın Zhangye Danxia’dan çektiği en güzel kareleri sizinle paylaşıyoruz.

rainbow-mountains-2
rainbow-mountains-3
rainbow-mountains-4
rainbow-mountains-5
rainbow-mountains-6
rainbow-mountains-7
rainbow-mountains-8
rainbow-mountains-9
rainbow-mountains-1-1200x800

2 Yorum

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz