New York Times gazetesi “Dünya büyük ama biz onu sizin için küçülttük” diyerek 2016’da gidilecek 52 yeri seçti. Listeye Türkiye‘den de Çeşme 14’üncü sıradan girdi.

Listede başta sakız olmak üzere, ekmeğinden balığına, zeytininden sebzelerine kadar övülen Çeşme‘nin mutfak kültürü ön plana çıkarıldı. Yeni butik oteller ve restoranlar tavsiye edildi.

“İsteyene tarihi tapınaklar, isteyene berrak sular…” sloganıyla yayınlanan yılın destinasyon önerilerinde ilk sırayıysa bir metropol, Meksika‘nın başkenti Mexico City aldı. Önümüzdeki ay Papa Francis’in ziyaretine mazhar olacak şehir şimdiden Katolik turistleri çekmeye başladı.

Listenin ikinci sırasında ise Avrupa‘dan antik bir şarap bölgesi olan Bordeaux (Fransa) yer aldı. Gelecek yıl gerçekleşecek La Cité du Vin ile şarap kültüründeki yerinin altını çizecek şehir mimari dönüşümüyle de ziyaretçileri şaşırtmaya hazırlanıyor.

Akdeniz kültürünü üç adadan ibaret küçük bir ülkede toplayan Malta da listede üçüncü sırada. Plajları, tapınakları, kültür mozaiği ve UNESCO Dünya Mirası‘ndaki kireç taşı cepheli binalarıyla ünlü ülkenin başkenti Valletta bu yıl 450’inci yaş gününü kutlamaya hazırlanıyor.

New York Times listesinde ilk 10 da şu şekilde sıralanıyor:

1- Mexico City, Meksika
2- Bordeaux, Fransa
3- Malta, Malta
4- Coral, St. John, Virgin Adaları
5- Theodore Roosevelt Milli Parkı, Kuzey Dakota, ABD
6- Mozambik
7- Toronto, Kanada
8- Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri
9- Skane, İsveç
10- Viñales, Küba

(fotoğraf: Babushka Alaçatı)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz