Sinema tarihinde popüler filmlere set olarak katkı sağlayan çok sayıda ünlü belde var. Çekilen filmlerin gişe başarısı yakalamasıyla ziyaretçi sayılarını daha da artıran bu popüler turistik beldeler sahip oldukları güzellik ve farklılıklarla elbette tek başlarına da yeterince talep görüyorlar. Tatil rezervasyon sitesi Tatilsepeti.com bazı unutulmaz filmlerin çekildiği 10 beldelik kısa bir liste çıkarmış. Listede olmayan, kendi sevdiğiniz film ve mekanları yorumlara ekleyebilirsiniz. 🙂

Zorba / Girit, Yunanistan

Nikos Kazancakis’in başyapıtı, aynı adlı romandan uyarlanmış olan Zorba filmi yalnızca müziğiyle değil filmin çekildiği lokasyonla da akıllarda. Yunanistan’ın Girit Adası’nda çekilmiş olan filmin belki de en ünlü sahnelerinden biri, hikayenin kahramanı Zorba’nın (yani ünlü aktör Anthony Quinn’in) sirtaki yaptığı anlar. Kokkino Chorio köyünün Stavros plajında 1964 yılında çekilen bu görüntüler siyah-beyaz olsa da, Yunan adalarının güzelliğini gözler önüne seriyor. Neredeyse 55 yıl sonra Stavros plajı aynı saflıkta değilse de şirin lokantaları, pansiyonları ve masmavi deniziyle yaşamdan keyif almayı ve Zorba’yı yad etmek isteyenleri ağırlamaya devam ediyor.

Yüzüklerin Efendisi / Yeni Zelanda

Yüzüklerin Efendisi serisinin üç filmi, muhteşem doğası, ormanları, şelaleleriyle adeta doğal bir film platosunu andıran Yeni Zelanda’nın farklı bölgelerinde kameraya alındı. Wellington’daki Kaitoke Bölgesel Parkı, Nelson Lakes Ulusal Parkı, Christchurch’deki Mount Sunday ve Pelennor Fields gibi bölgelerde filme alınan hikayenin en önemli lokasyonlardan biri ise adanın kuzeyindeki Matamata bölgesi. Burada bulunan Waikato kasabası, serideki Orta Dünya’nın Shire bölgesini, yani Hobbit’lerin yaşadığı yeri, barındırıyor. Dağların içine kazınmış yuvarlak kapılı ve pencereli evleri görmek şart.
Karayip Korsanları / Saint Vincent ve Grenadin Adaları

Johnny Depp’in Karayip Korsanları serisinden keyif aldıysanız Güney Amerika’nın yukarısındaki Karayipler‘i ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Yemyeşil dağlar, denize uzanan palmiyeler ve gerçekten de korsanlar zamanından kalan okyanusa yöneltilmiş tarihi toplarıyla ziyaretçileri adeta zamanda yolculuğa çıkaran Saint Vincent adasındaki Wallilabou Körfezi, lüks yatların demirlediği turistik bir bölge. Buradan kiralayacağınız teknelerle filmin çekildiği sahilleri gezebilir, sakin restoranlarda balık yiyip adanın tadını çıkarabilirsiniz.

Amélie / Paris, Fransa

Paris’te çekilmiş onlarca filmi saymak mümkün, ancak şahane müzikleri, Audrey Tautou’nun canlandırdığı sevimli kahramanıyla Amélie, sinema severlere farklı bir Paris gösterdi. Filmde Amélie’nin çalıştığı Café des 2 Moulins’de zaman geçirmek istiyorsanız rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Ancak semtin arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşıp kendinizi filmin içinde hissetmeniz de mümkün.
Benim Afrikam / Nairobi, Kenya

Meryl Streep ve Robert Redford’un müthiş performanslarıyla izleyenleri büyülediği Benim Afrikam filmi, Kenya’nın olağanüstü doğasına ait görüntülerle de klasikleşti. Film, 1910’larda başkent Nairobi yakınlarında sahip olduğu topraklarda yaşayan Danimarkalı yazar Karen Blixen’in anılarına dayanıyor. Blixen’in o yıllarda yaşadığı çiftlik günümüzde Karen Blixen Müzesi olarak ziyaretçileri ağırlıyor.

Cinnet / Oregon, ABD

Efsanevi yönetmen Stanley Kubrick’in korku-gerilim romancısı Stephen King’in The Shining kitabından uyarladığı kült film, başroldeki Jack Nicholson’ın usta oyunculuğu kadar çekildiği mekanla da izleyicileri büyülemişti. Ana karakterin, oğlu ve eşiyle birlikte kışın bekçilik yapmak üzere geldiği otelde, izole ve ürpertici ortamdan yavaş yavaş aklını yitirdiği filmin çoğu sahnesi stüdyoda çekildiyse de dış mekan olarak Oregon’daki Timerline Lodge oteli kullanılmış. King’in kitabı yazarken kaldığı Kolorado’daki Stanley Hotel de, hikayeye esin kaynağı olduğu için filmin meraklıları tarafından sıkça ziyaret ediliyor.
Harry Potter / Oxford, Birleşik Krallık

Harry Potter öyle bir fenomen haline geldi ki hayranları filmin çekildiği lokasyonları görebilmek için Birleşik Krallık‘ı ziyaret etmeye devam ediyorlar. Hikayede Hogwarts olarak geçen ve Harry Potter ve arkadaşlarına büyücülük öğreten kolej aslında Oxford’da yer alan tarihi Christchurch Koleji. 500 yıllık bir tarihe ve muhteşem bir mimariye sahip olan okul, filmin hayranlarının koleji ziyaret edip gezmelerine izin veriyor. Genelde Oxford kenti de popüler filmlere sık sık ev sahipliği yapıyor.

Çölde Çay / Tanca, Fas

Bernardo Bertolucci‘nin yönettiği The Sheltering Sky (Çölde Çay) tam da gezginlerin ruhunu okşayan bir diyalogla açılır. John Malkovich ve Debra Winger’ın canlandırdığı baş kahramanlar Fas‘ın Tanca limanına inerek, yol arkadaşlarına belki de eve hiç geri dönmeyecek seyyahlar olduklarını söylerler. Fas’ın egzotik sokaklarından Sahra Çölü’nün kızıl kumlarına, Cezayir ve Nijer sınırına kadar uzanan birçok farklı lokasyonda çekilmiş olan filmin mekanlarını deneyimlemek isteyenler, baş karakterlerin Tanca’da kaldıkları tarihi El Minzah Oteli’ni ziyaret edebilir.
Indiana Jones (Son Macera) / Petra, Ürdün

Ürdün’deki Petra Antik Şehri’ni tüm dünya neredeyse Harrison Ford ve Sean Connery’nin başrolünde oynadıkları Indiana Jones filmiyle tanıdı. Senaryo gereği kayıp kutsal kasenin peşine düşen karakterlerin filmin sonunda bir kanyona gizlenmiş olan Petra harabelerine geliyor. Pembe, turuncu ve kırmızı kayaların içine oyulmuş Petra, gerçekten de hazinelerin saklandığı gizli bir bölge gibi. Hem filmin hem de bölgede geçmişte hüküm sürmüş Nebati Krallığı’nın izlerini sürmek isteyenler keyif alacaktır.

In Bruges / Brugge, Belçika

İçinden geçen kanallar nedeniyle kuzeyin Venedik’i olarak nitelendirilen Orta Çağ kenti  Brugge, başkent Brüksel‘e trenle bir saat mesafe. Özellikle In Bruges filminden sonra ziyaretçi akınına uğrayan küçük kent, şehir meydanında yer alan Belfort kulesinde çekilen unutulmaz sahnesiyle sinemaseverlerin akıllarında yer etti. Nefesiniz yetiyorsa 83 metrelik çan kulesine tırmanıp şehrin dantel gibi işlenmiş mimarisini tepeden seyredebilirsiniz.

Kaynak ve fotoğraflar: Tatilsepeti.com

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz