Saldırılar Paris turizmini nasıl etkileyecek?

13 Kasım saldırılarıyla zor günler geçiren Paris’i yakın gelecekte de ekonomik zorluklar bekliyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden ve simge başkentlerinden biri olan Paris‘te terör yüzünden büyük ekonomik kayıplar olabilir.

Sadece geçtiğimiz yıl Fransa turizmden 150 milyar dolar gelir elde etti. 84 milyona yakın ziyaretçiden gelen bu gelir Fransa bütçesinin yüzde 7’sini karşılıyor, bu gelirin yarısından fazlasını (neredeyse yüzde 56) Paris’e gelen 47 milyon turist sağlıyordu.

Yaşanan katliamın ardından eğlence sektörü dahilindeki birçok işletme ve turistik mekan kapılarını kapattı. Pazar günü sinemalar açılsa da Eyfel Kulesi ve birçok müze pazartesi günü kapalıydı, ne zaman açılacakları da belli değildi. Sadece Louvre aynı gün ziyaretçi kabul etmeye başladı. Tarihinde ilk kez ziyaretlere son veren Disneyland Paris hafta sonuna kadar kapalı.

Paris’te terör yüzünden şu an şehirde tatil yapan ancak sınırlı günü olan birçok turist planlarını gerçekleştiremeden evlerine geri dönmek zorunda kaldı. Uzmanlar kısa vadede Paris’in işinin oldukça zor olduğunu ve büyük bir talep kaybıyla baş başa kalacağını söylüyor. Türkiye’de de yatırımları bulunan Paris merkezli MKG Group’un başdanışmanı Georges Panayotis de turizmin bu kez Ocak’ta yaşanan Charlie Hebdo saldırısından çok daha büyük yara alacağını düşünüyor. “Tüm dünyanın gözü şu an Fransa”da diyen Panayotis’e göre özellikle lükse dayalı sektörler, mücevher ve moda evleri, Bristol, Georges V ve Plaza Athenee lüks oteller bu krizden zarar görecek.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz