Aslında başlıktaki sorunun cevabını aşağı yukarı herkes tahmin edebilir ama bir de araştırmayla teyit etmekte fayda var. Türkiye’deki gezginlerin karşısındaki ana seyahat engeli elbette ekonomik yetersizlik. Ülkemizin son 10 yıldır istikrarlı şekilde kötüleşen ekonomik ve siyasi durumu elbette ülkemizdeki seyahat ihtiyaç ve talebini büyük ölçüde sabote etmiş durumda. “Hayalinizdeki destinasyona seyahat etmek için en büyük engeliniz nedir?” sorusuna Türkiye’de verilen ilk yanıt da bu yönde.

Global seyahat arama sitesi momondo.com.tr‘nin her yıl Türkiye’den 1000’den fazla katılımcıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, seyahatin önündeki engellerin başında yüzde 34 ile fiyat unsuru geliyor. “Hayalinizdeki destinasyona seyahat etmek için en büyük engeliniz nedir?” sorusuna 18-65 yaş grubu arasındaki her üç kişiden biri “Yüksek fiyatlar” yanıtını veriyor. İkinci sırada yüzde 30 ile konaklama ve yeme-içme masraflarının yüksek olması bulunuyor.

Dünyanın en pahalı pasaportu

Türk gezginlerin seyahate çıkmasının önündeki bir diğer engel de henüz bir pasaporta sahip olmamak. IPSOS 2018 verilerine göre Türklerin sadece yüzde 16’sının pasaportu bulunuyor. Pasaporta sahip olmama nedenlerinin başında elbette yüksek pasaport ücretleri geliyor. Ortalama aylık gelire bakıldığında dünyanın en pahalı pasaportlarından biri de Türk pasaportu. Bugün 4 yıl ve daha uzun süreli pasaportlar için 764 TL olan harç bedeli asgari ücretin yarısına tekabül ediyor.

momondo.com.tr Türkiye sözcüsü Serpil Öztürk araştırmayı şöyle özetliyor: “Türkiye’de pek çok insan seyahat etmeyi çok istese de, yeni yerler ve farklı kültürler keşfetmek için herkes aynı fırsatlara sahip olamıyor. Yüksek fiyatlar insanların hayal ettikleri seyahatleri gerçekleştirmesinin önündeki en büyük engel. İyi bir planlama ile beklenenden çok daha uygun fiyatlara bir seyahat gerçekleştirmek mümkün, ancak henüz pasaportu olmayan kişiler bu fırsatları incelemeye istekli olmuyor.”

2017 yılında momondo tarafından 23 ülkede 24 bin 700 kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya Türkiye’den 1000 kişi katıldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

2017’nin en yoğun 20 havalimanı açıklandı [Rapor]

 

2017 hava yolcu taşımacılığında en vukuatsız yıl oldu [Rapor]

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz