Tayland Turizm Bakanlığı, ülkenin en popüler plajlarında sigara içmeyi yasaklama kararı aldı. Aralarında Phuket’teki Patong plajı, doğudaki Pattaya plajları ve başkentin güneyindeki Hua Hin ve Cha Am plajları olan 20 kadar turistik plajda sigara yasağı 1 Kasım’dan itibaren uygulanmaya başlayacak.

Taylandlı yetkililer, yılda 35 milyondan fazla turistin geldiği ülkede özellikle yaz aylarında plajların temizliğinin zorlaştığını, kumlardan toplanan izmarit sayısında patlama yaşandığını açıkladı. Kıyı güvenliğinden sorumlu yetkililerin verdiği rakamlara göre sadece Patong plajında geçen ay 138 bin sigara izmarit bulundu. Yetkililer, plajlardan toplanan çöp ve atıklar içinde izmaritlerin oranının yüzde 30’a kadar çıktığını belirtti.

Bahsi geçen plajlarda kum ve denizden uzak noktalarda özel sigara içme alanları yapılacak ve bu alanlar dışında sigara içen veya izmaritini dışarıya atan tiryakilere 100 bin bahta kadar (3 bin dolar) para, 1 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. 20 plajdaki pilot uygulamaya kısa sürede Tayland’ın tüm plajları dahil edilecek.

İlginizi çekebilir:

https://gezzio.com/asyadaki-en-guzel-plajlar/

https://gezzio.com/en-guzel-8-sehir-plaji/

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz