Seyahat sitesi momondo, Türkiye’nin tatil alışverişi haritasını çıkardı. Tatildeyken en çok hediyelik eşyaya para harcıyoruz, yiyeceğe oldukça düşkünüz ve takı almadan duramıyoruz.

29 Ekim’i saymazsak tüm tatiller bitti, ilkokuldan üniversiteye tüm okullar açıldı. Yaz boyunca çıktığınız tatil ve gezilerden neler alarak geri döndünüz? Seyahat sitesi momondo’nun araştırmasına bakarak Türkiye genelindeki seyahat ve harcama alışkanlıklarına ne kadar uyduğunuzu değerlendirebilirsiniz.

Katılımcıların birden fazla seçeneği tercih edebildikleri tatil alışverişi araştırmasına göre, Türkiye seyahate çıktığında yüzde 66 oranı ile hediyelik eşya almayı tercih ediyor. Bu seçeneği en çok tercih edenler 56-65 yaş grubunda ve Akdenizliler ile Marmara Bölgesi’nden geliyorlar.

İkinci sırada ise giyim var; seyahat sırasında yüzde 47 giysi ya da ayakkabı alışverişi yapmayı tercih ediyor. En çok 18-22 yaş grubundakiler bu ürünlere meraklı. Giyim alışverişine kadınların ilgisi yüzde 51 oranında, yani her iki kadından biri seyahatten kıyafet alarak dönüyor.

Dünyada takı ve mücevheri en çok Türkler alıyor

Araştırmada mücevher, takı ve aksesuarlar kalemi yüzde 40’la üçüncü sırada ancak araştırmanın dünya genelindeki verilere bakıldığında bu oranla, Türkiye dünyada en çok takı ve aksesuar almayı seçen ülke konumunda. Giyimde olduğu gibi bu ürünleri de en çok 18-22 yaş grubundaki gezginler satın alıyor. Bu ürünleri kadınların yüzde 50’si tercih ederken, erkeklerde oran yüzde 30’a kadar düşüyor. Takı alışverişini en çok sevenlerse İç Anadolulular…

Listenin dördüncü sırasında, yüzde 34 ile parfümeri, kozmetik ve cilt bakım ürünleri yer alıyor. Yalnızca kadınlar incelendiğinde oran yüzde 40’a kadar çıkıyor. Kozmetik alışverişini en çok tercih edenler Egeliler. Bu kalemde ise dünya üçüncüsüyüz.

Yiyecek alışverişi vazgeçilmezimiz

Boğazına düşkün bir millet olduğumuz muhakkak. Katılımcıların yüzde 27’si gittiği yerlerden eve çeşitli gıda maddeleri getirdiğini söylüyor. Gıda maddelerine en düşkün gezginler ise 36-55 yaş grubundakiler. En çok gıda alışverişi yapansa İç Anadolulular ve Marmaralılar.

Elektronik merakı ise giyim, bakım ve yiyeceğin gerisinde. Sadece yüzde 26 “Seyahate çıktığımda elektronik cihaz almadan dönmem” diyor, bu ürünleri en çok satın alanlar 23-35 yaş grubunda. Erkekler teknoloji alışverişini daha çok tercih ediyor, her 3 erkekten 1’i tatilden elektronik ürün alarak dönüyor.

Çocukları en çok biz hatırlıyoruz

Alışveriş tercihini oyuncaklardan yana kullananların oranı yüzde 19 civarında. Bu tercih diğer kalemlerin epey gerisinde klasa da dünyada oyuncak alışverişini en çok yapan ülkeyiz. 36-55 ve 56-65 yaş grubundaki gezginler söz konusu olduğunda, oyuncak satın alma oranı yüzde 25’e kadar çıkıyor. Hatta erkekler, kadınlardan daha fazla oyuncak alıyor.

Tatilden eli boş dönenlerin oranıysa sadece yüzde 2 civarında.

(fotoğraflar: momondo)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz