Türkiye’de bir bisikletlinin hayalini kurabileceği projeler Avrupa’da bir bir gerçekleşiyor. Paris senede bir gün otomobilsiz kalıyor, Norveç bisiklet otoyolları inşa ediyor. Polonya’daki Pruszków şehri ise bu rekabete güneş ile şarj olan ve güneş battıktan sonra 10 saate kadar parlayan bisiklet yolu ile katılıyor.

Solar bisiklet yolu projesi TPA sp. z o.o i adlı geleceğin teknolojisine odaklı bir mühendislik şirketi tarafından hayata geçirildi. Buradaki fikrin otobanlarda ve daha büyük projelerde de kullanılması düşünülüyor ancak öncelik, burada kullanılan materyallerin iyice test edilmesi.

Tech Crunch’ın haberine göre, karanlıkta güneş enerjisi ile parlamaya devam eden yolun yapımında kullanılan en kritik malzeme lüminoforlar. Bu kimyasal madde ışığı emiyor ve böylece yol gece boyunca parlıyor.

Sırada Varşova var

Pruszków’un solar mavi bisiklet yolu, Polonya‘nın başkenti Varşova için de bir prova niteliği taşıyor. Gerekli onaylar alınırsa benzeri bir proje Varşova’da da gerçekleşebilecek. Mühendisler solar yolun başka renklerde de inşa edilebileceğini söylüyor. Burada mavinin seçilmesinin sebebi Mazury bölgesinin gölleriyle ünlü olması. Mavi bisiklet yolu göllerin maviliğine uyum sağlasın diye…

Türkiye’de de benzeri projelerin bir an önce gerçekleşmesini diliyor, meraklılarını dünyanın en bisiklet dostu şehirlerini keşfetmeye çağırıyoruz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz