Frankfurt‘ta açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Antalya, Alanya, Bodrum, Dalaman ve İzmir‘e yapılacak seferler için uçak başına 6 bin dolarlık yakıt yardımı  yapılacağını duyurdu. Ünal, İstanbul ve diğer kentlerdeki havaalanlarına yapılan seferlerin yakıt desteğinden yararlanamayacağını söyledi. Teşviğin şimdilik sadece nisan ve mayıs aylarında yapılacak uçuşlar için geçerli olması planlanıyor. Gerekirse önümüzdeki aylarda teşviğin uzatılması gündeme gelecek.

Deutsch Welle‘nin haberine göre, yurtdışında yeni tanıtım kampanyası başlatılacak. Kampanya giderleri bakanlık ve turizm sektörünce yarı yarıya paylaşılacak. Türk güvenlik güçlerinin turistik bölgelerde alınan önlemleri üç katına çıkardıklarını kaydeden Mahir Ünal, önlemlerin turistleri mümkün olduğunca rahatsız etmemesi konusunda özen gösterdiklerini vurguladı.

Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerin başını yüzde 15’le Almanya çekiyor. İkinci sırada yüzde 10’la Rusya geliyor.

2014 yılında Türkiye, dünyanın en sevilen tatil ülkeleri arasında altıncı sırada yer almıştı. Dünya Turizm Örgütü‘nün verilerine göre, 2014’te Türkiye’yi 36 milyon 800 bin kişi ziyaret etti. Turistlerin çoğunun Almanya, İngiltere ve Rusya‘dan geldiği belirtildi. Türkiye ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 12’sini oluşturuyor.

(fotoğraf: goturkey.com)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz