Türkiye ile Rusya arasına yaşanan uçak krizi bilindiği gibi bugüne kadar Türkiye turizminin başına gelen en yıpratıcı gelişmelerden biri oldu ve olmaya da devam ediyor. Uzun süre Türkiye’ye uğramayı düşünmeyen Rus turistleri cezbetmek isteyen rakipler de elbette boş durmuyor ve doğan fırsatları değerlendiriyor. Bölgedeki en büyük rakibimiz Yunanistan’ın son hamlesi, Rusya‘dan gelen turistlerin bu yıl 9 ay tatil yapabilmesi için ülkesinin turizm sezonunu uzatmak.

Sputnik sitesinin haberine göre, Rus vatandaşlarının Mart ayından Kasım sonlarına kadar Yunanistan’da tatil yapabilmesi için ülkenin Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve turizm sektörü işbirliği yapıyor. Yunanistan’ın Moskova Büyükelçisi Danai-Magdalini Kumanaku, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Girit veya Ege Denizi’nin güneyindeki adalar gibi tüm bu dönem boyunca turistleri kabul edebilecek bölgelerimiz var” dedi.

Ruslara verilen vize sayısını artırmak için 3 konsoloslukta personel sayısını artıracaklarını belirten Büyükelçi, “Vize merkezlerinin sayısını yüzde 50 artırmayı planlıyoruz, özellikle taleplerin yoğun olduğu yerlerde” diye konuştu.

Fiyatlar düşecek

Özel sektörün de çaba gösterdiğini söyleyen Kumanaku, fiyatları Rus piyasasına uygun seviyede tutmak için çalıştıklarını kaydetti. Büyükelçi, “Tüm bu önlemlerin, sezon sonunda yüksek rakamları vermemiz için uygun koşulları yaratacağını düşünüyoruz” dedi.

Kumanaku, Moskova’da düzenlenecek Turizm Fuarı’na Yunanistan Ekonomi, Kalkınma ve Turizm Bakan Yardımcısı Elena Kundara ile katılacaklarını da sözlerine ekledi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz