“Yeni pasaporta para yok” kampanyası başlatıldı

tc-pasaport-timePasaportlar 5 yıl önce yenilenmiş ve çipli, biyometrik ve dünya standardına uygun hale getirilmişti. Resmi makamların bu açıklamasının ardından tüm pasaportlar değiştirildi. Ancak Avrupa Birliği ile yapılan mülteci pazarlığı karşılığında gelme ihtimali doğan vize muafiyeti kriterleri bahane edilerek şu an yeniden bütün pasaportların yenilenmesi gündemde. Aralarında 10 yıllık henüz süresinin yarısı bile dolmayan pasaportların değişiminde devlet yeniden pasaport ücreti talep edecek. Bu haksız uygulamaya karşı çıkanlar change.org’da bir kampanya başlattı. Maliye ve Dışişleri bakanlıkları ile Başbakanlık’ı muhatap olarak belirleyen “Yeni pasaporta para yok” adlı kampanya için 7 bin 500 imza hedefleniyor. Şu ana kadar 5 bin imzanın aşıldığı girişimin açıklaması şu şekilde:

Yeni pasaportlar için, yeni defter ücreti, harç ödemek istemiyoruz. 

Dünyanın en pahalı pasaport ücretini, harçlarını vatandaşlarından alan devlet, Anayasal ve temel insan hakkı olan “seyahat özgürlüğü” hakkını yeterince ihlal ettiği yetmiyormuş gibi, parası ödenmiş pasaportlar için tekrar ücret talep ediyor.

Pasaport devletin vermek zorunda olduğu bir kimlik belgesidir, fahiş bir ücretle yurttaşlara satılamaz, parası ödenmiş bir pasaport geri alınıp tekrar ücret talep edilemez.

Devletin tüm ilgili makamlarından bu uygulamanın iptal edilmesini ve yeni pasaportların bedelsiz olarak değiştirilmesini talep ediyoruz.

8 milyon pasaport sahibi ve bir gün pasaport alması gerekecek milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını  #yenipasaportaparayok etiketiyle imza kampanyamıza, sosyal medyada ve tüm mecralarda destek vermeye çağırıyoruz.

O. Suat Özçelebi
Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri Sözcüsü
#yenipasaportaparayok
www.seyahatozgurlugu.com

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz