Mısır ve Tunus’tan sonra Türkiye turizmini de vuran terör olayları, batıdaki komşu ülkelere yaramaya devam ediyor. Yunanistan’dan sonra Bulgaristan da Türkiye ve Doğu Akdeniz’den kaçan turistleri yakalamak için ‘emniyet‘ odaklı yoğun kampanya yürütüyor. Uçak krizi ertesinde Rusya‘nın başlattığı turizm ambargosu sonucu Türkiye’ye gelmekten vazgeçen Rus turistler de emniyetli tatil kampanyasıyla Bulgaristan turizm bakanlığının hedefinde.

Bugüne kadar ağırlıkla doğa ve kayak turizmiyle öne çıkan Bulgaristan, Karadeniz’e yaklaşık 380 kilometrelik kıyısıyla artık yaz turistlerini de bekliyor. Kıyı şehirlerinden Varna’daki tatil köylerine gelecek yaz sezonu için rezervasyon yapan Alman turistlerin sayısında şu ana kadar yüzde 12 artış olurken, Rus turistlerdeki artışsa yüzde 15’i bulmuş.

Turizm gelirleri artıyor

Berlin’deki ITB fuarında “güvenli tatil” vurgusunu öne çıkaran Bulgar turizm sektörü, aileleri ve hesaplı tatil arayanaları etkilemeye çalışıyor. Ülkeye ilginin hızla artığını söyleyen yetkililer beklenen turist akınını karşılayacak yatak ve ulaşım kapasitesini de genişletmenin yollarını da arıyor.

World Travel & Tourism Council 2015 rakamlarına göre turizm, Bulgaristan gayrı safi milli hasılasının yüzde 13’ünü oluşturuyor. Ülkenin turistik güzelliklerini resmi bulgariatravel.org sitesinin Flickr hesabında görebilirsiniz. Bazılarını buraya aldık.

bulgaristan_balikci_sahil bulgaristan_gol bulgaristan_kayak bulgaristan_osmanli_kasabasi bulgaristan_sahil_kasabasi bulgaristan_sahil_tatil_koyu bulgaristan_tatil_koyu_havuz

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz