Eurovision Şarkı Yarışması’nın bu yılki şampiyonu Hollanda, genel kural gereği yarışmanın seneye Amsterdam‘da yapılacak olmasından rahatsız. Kentteki aşırı turizmin yıkıcı etkileriyle uzun süredir mücadele eden yetkililer, topu Hollanda’daki başka bir şehre atmak istiyor.

Duncan Laurence’ın seslendirdiği Arcade şarkısıyla bu yıl yarışmayı kazanan Hollanda’nın ulusal turizm kurulu (NBTC), ülkelerinin daha fazla reklama ihtiyacını olmadığını ve “Eurovision Şarkı Yarışması hali hazırda turist akınıyla boğuşan Amsterdam’daki duruma yardımcı olmayacağını açıkladı. ‘Her şeyin Amsterdam ile ilgili olmadığını’ savunan yetkililer yarışma için Rotterdam, Arnhem ve Maastricht’i seçenek olarak ileri sürdü. Bu kentlerle beraber Lahey, Utrecht ve Leeuwarden şehirleri de organizasyona ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Küçük bir şehir olan Amsterdam‘a 2016’da gelen turist sayısı 18 milyon oldu. BU sayının 10 yıl içinde 29 milyona çıkması bekleniyor. Amsterdam kent yönetimi, aşırı turizmin yıkıcı etkilerini azaltmak için art arda önlemler devreye sokuyor.

Airbnb gibi kişsel oda/ev kiralama uygulamalarına ve turist odaklı mağazalara kent merkezinde kısıtlamalar getiren yetkililer, aşırı turistik Red Light District‘e yapılacak turları da engellemeye başladı. Amsterdam belediyesi geçen yıl kentte konaklama vergilerini de arttırmış, böylece özellikle şehir merkezindeki bütçe otelleri ve hostellerde kalma maliyetlerini yükseltmişti. Hollanda turizm kurulu da yıl başlarında ülkenin globaldeki turistik tanıtım kampanyalarına son vereceğini duyurdu.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz