New York City‘den bir trene binip 30 dakika bile sürmeden Londra‘da uçaktan inmek bir hayal ancak imkansız değil. Mach 10 hızında hareket etmesi planlanan konsept hibrid ulaşım aracı Skreemr bu lüksü sağlamayı vadediyor.

Endüstriyel tasarımcılar Charles Bombardier ve Ray Mattison‘ın fikir babalığını üstlendiği konseptte lokomotifin denize ulaştığı noktada jete dönüşerek elektrikle çalışan manyetik bir ateşleme sistemi ve iki adet hidrojenle dolu roketle kendini göğe fırlatması tasarlanıyor. Forbes’un haberine göre, gökyüzünde saatte 12 bin 347 km hızla gidecek jetin hızı bugünün efsanevi Concorde‘unun neredeyse 6 katı.

Skreemr, ilhamını uzay seyahatlerine hazırlanan XCOR Aerospace‘in uçuş aracı Lynx‘ten ve Bombardier‘ın daha önce Japonya için hazırladığı mermi trenlerinden almış. Adı ise aracın üreteceği şok dalgasının sesiyle çığlığa benzer ses çıkaran mitolojik varlık “banshee”nin birleşmesinden oluşuyor.

(fotoğraflar: Ray Mattison, Charles Bombardier)

londra-new york-screemer (1) (Custom) (2) londra-new york-screemer (2) (Custom) (2) londra-new york-screemer (3) (Custom) (2) londra-new york-screemer (4) (Custom) (2)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz