Avrupa’daki en turistik şehirlerden biri olan Venedik, özellikle gün içinde turist akınına uğrayan bölgelerdeki nüfusu hafifletmek ve sürdürülebilir turizm odaklı bir yapı oluşturmak için bazı önlemler aldı. Belediye meclisinden geçen ve bugün yürürlüğe giren kararnameye göre şehrin en çok turist alan bölgelerindeki yoğunluk bundan böyle gerçek zamanlı olarak takip edilip mobil uygulama ve web sitesi üzerinden gezginlere bildirilecek, buraları aşırı kalabalık olmayan saatlerde ziyaret etmeleri teşvik edilecek. Meclis şehirdeki ev kiralarının bir hayli artmasına ve yerli halkın başka şehirlere göç etmesine neden olan ‘uzun süreli turist‘ sayısına da sınırlama getirmeyi planlıyor.

Venedik’te San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası, Canale Grande, Ponte degli Scalzi, Rialto Köprüsü gibi ana turistik noktaların artık aşırı kalabalığı ve onunla birlikte gelen vandalizm olaylarını kaldıramadığını açıklayan Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, durumun her yıl gittikçe kötüleştiğini ve uzun zamandır etkili önlemler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Brugnaro, yeni kararların hem şehirdeki turist trafiğini denetleme hem de yerli halkın gündelik yaşamıyla uyumlu hale getirme açısından kritik olduğunu belirtti.

Yabancıların ev kiralamasına sınır

Şimdilik deneme aşamasında olan önlemler çerçevesinde turistlerin pek bilmediği diğer kayda değer noktalar da turistlere tanıtılıp turistlerin şehre daha çok yayılmaları sağlanacak, turizm bürolarında ve resmi online kılavuzlarda alternatif gezi rotaları önerilecek, haritalar buna göre hazırlanacak, sürdürülebilir turizm hakkında bilgilendirme yapılacak, halk tuvaletlerinin yerleri çoğaltılacak, polis sayısı artırılarak hatalı turistlere anında müdahale edilecek. Uygulamanın devamında belli turistik noktalara insan sayaçları koymak, bazı köprüler üzerindeki insan sayısını kısıtlamak, vandalizme cezaları ciddi oranlarda artırmak gibi önlemler de gelecek.

Meclis ayın zamanda şehirde orta vadeli ev kiralayarak hem kiraların bir hayli artmasına hem de yerli halkın evlerini kiralayıp şehri terketmesine neden olan yabancı konukların sayısını da kısıtlamayı planlıyor. Böylece yerli nüfustaki azalmanın durdurulması ve şehrin yerel kültürel dokusunun daha fazla bozulmaması sağlanacak.

Aşırı turist akınından ve onun yarattığı kentsel problemlerden şikayetçi olan Barselona’da belediye şehir merkezinde yeni otel inşasını yasaklamış, kısa ve orta süreli turist sayısını kısıtlayıcı bazı ek önlemler almıştı.

Görseller: Wikimedia Commons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz