Avrupalı seyahat arama motoru momondo, Priceline tarafından 550 milyon dolara satın alındı

momondo kayak

Danimarka merkezli uçak bileti ve otel arama motoru momondo, Amerikalı muadili Kayak‘ın da sahibi olan Priceline Group tarafından 550 milyon dolara satın alındı. Bilet ve rezervasyon arama sitelerinin tümünü tarayarak toplu sonuçlar sunan ‘metasearch’ motoru Kayak, Danimarkalı şirketi çatısı altına alarak Avrupa’daki pazar payını ve gücünü artırmayı planlıyor.

Anlaşma çerçevesinde momondo’nun yanı sıra kardeş İngiliz şirketi cheapflights da Kayak’a geçiyor. momondo’nun büyük hissedarı olan Great Hill Partners’ın elindeki hisselerin tümden devrini içeren anlaşmanın tamamen sonlanması için ABD ve Avrupa’daki yetkili organların onayını alması gerekiyor. Tüm onayların alınması ertesinde hisse devrinin 2017 sonuna doğru, biteceği tahmin ediliyor. Bu süreçte ve ertesinde Kayak’ın CEO’su Steve Hafner, Priceline Group altındaki tüm seyahat arama motorlarından sorumlu olacak.

Priceline Group Başkanı ve CEO’su Glenn Fogel, satın alma açıklamasında, Priceline Group’un Kayak markasıyla Avrupa’da bugüne kadar fazla etkili olamadığını itiraf ederek, momondo ve cheapflights satın almasıyla bu açığı kapatacaklarını söyledi.

Seyahat aramasında saflar sıkılaşıyor

Kopenhag’da 2006’da kurulan momondo, hızla Avrupa’ya açılarak başta Birleşik Krallık olmak üzere büyük pazarlarda önemli bir oyuncu haline gelmişti. Kayak-momondo birleşmesi, geçen yılın sonunda Çinli Ctrip’in lider uçak bilet arama motoru Skyscanner’ı 1.74 milyar dolara satın almasından sonraki en önemli sektörel birleşme. Bu arada Priceline Group’un Kayak dışında en büyük otel arama motoru Booking.com‘a sahip olduğunu da hatırlatalım.

Global seyahat araması pazarındaki üçüncü büyük oyuncu olan expedia, çatısı altındaki otel arama ve rezervasyon sitesi Trivago‘yu yıl içinde ABD’de borsaya açarak finansmanını güçlendirmeyi planlıyor. Geçen yıl seyahat aramalarında söz sahibi olmak isteyen Google’ın tanıttığı Destinations özelliği, zamanla büyük rakip haline gelebilir.

Blogu ve viral pazarlamayı çok iyi kullanan momondo , geçen yaz yayınladığı DNA yolculuğu reklam filmiyle oldukça geniş kitlelere ulaşmıştı.

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz