British Airways’in kısa mesafe uçuşlarında artık koltuk yatırılamayacak!

British Airways uçak

Kısa mesafeli uçuşlarda koltukların yatırılmaması yönündeki tavsiyemiz zamanında bir hayli tepki görse de dünya genelinde kabul görmeye devam ediyor. Bizimkinden farklı bir gerekçeye dayansa da, son olarak Birleşik Krallık’ın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi British Airways de kısa mesafe uçuşlarda koltukları yatmayan uçak konfigürasyonları kullanmaya karar verdi.

The Telegraph’in haberine göre ekonomi sınıfındaki koltuklarında geriye yatırma özelliği bulunmayan 35 adet Airbus A320neo ve A321neo modeli uçak 4 saate kadar süreli uçuş hatlarında aşamalı olarak hizmete sokulacak. Büyük olasılıkla Türkiye ve Kuzey Afrika destinasyonları da bu hatlar arasında yer alacak.

Şirket bu yolla diz mesafesi gittikçe azalan koltuklarda oturan yolcuların daha fazla rahatsız olmasının önleneceğini söylüyor. Ancak asıl amacın, koltuk sayısı artırılıp bilet fiyatı düşürülerek Ryanair ve EasyJet gibi ekonomik havayolu şirketlerinden müşteri koparmak ve havayolunun zararını azaltılmak olduğu yorumları yapılıyor.

Bir yıl önce kısa mesafe ekonomi sınıfı koltuklara ücretsiz yiyecek içecek servisini durduran şirket, geçen Mayıs ayında da bilgisayar sistemlerindeki çökme nedeniyle tüm uçuşlarını ve yer işlemlerini durdurmak zorunda kalmış ve yaklaşık 75 bin yolcusunu mağdur etmişti. Şirket, 2015’te İspanyol ekonomik havayolu şirketi Vueling’in başkanı Alex Cruz’u CEO olarak transfer etmişti.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir havalimanı bile olmayan 6 ülke

THY ücretsiz bagaj limitlerini düşürdü, ikinci bavula ek ücret getirdi

 

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz