SunExpress Bischoff

Türk sivil havacılık sektörünün ana oyuncularının hemen hepsinde çok ciddi ekonomik, siyasi ve teknik problemler yaşanırken SunExpress ise aldı başını gidiyor. Tarihinin en yüksek gelirini yakalayarak 2019’u rekorla kapatan şirket bu yaz Türkiye ile Avrupa arasında 14 yeni hat açacak.

Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 10 büyüyerek 1.4 Milyar avronun üzerinde gelir elde etti. Geçen yıl taşınan yolcu sayısı 10 milyonu aşarken, doluluk oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti.

İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan SunExpress CEO’su Jens Bischof, SunExpress’in güçlü finansal yapısıyla istikrarlı büyümesini son üç yıldır üst üste rekorlarla sürdürdüğünü, güçlü finansal yapı ve turizmdeki uzmanlığıyla 30’uncu yılını kutladığı 2020 yılında da Türk turizm taşımacılığının bel kemiği olmaya devam edeceklerini söyledi.
2020’de 7 milyon koltuk arzı

Türkiye dış hat uçuşlarında 2020’de 7 milyon koltuk arzına hazırladıklarını belirten Bischof, “Direkt ve tarifeli seferlerle Akdeniz ve Ege bölgelerine en fazla turist taşıyan havayolu şirketiyiz. Bunun yanı sıra rekor sayıda Anadolu kentini Avrupa’ya direkt olarak bağlıyoruz. Bu yaz, Türkiye’de 17 noktadan Avrupa’da 39 destinasyona tarifeli direkt seferler düzenleyeceğiz” dedi.

SunExpress, 2020 yazında merkez üssü olan Antalya’yı iç hatlarda 8, dış hatlarda ise 43 destinasyona bağlayacak. 2020 yazında Antalya-Avrupa arasında toplam 4.5 milyon koltukla tarihinin en yüksek arzını gerçekleştirecek olan şirket, Antalya’dan Almanya’nın Bremen ve Fransa’nın Marsilya şehrine ilk kez uçmaya başlayacak, birçok destinasyonda da uçuş sayısı artırılacak.

Merkezi Antalya’ya hangar yatırımı yapacaklarını belirten Bischof, “Antalya’nın en büyük ve en fazla istihdam sağlayan şirketlerinden biri olarak, 2021 sonuna kadar hizmete açmayı öngördüğümüz bakım-onarım merkezimiz için ciddi miktarda yatırım yaptık. Bu proje Antalya’da bir ilk olacak ve ilk etapta SunExpress uçaklarına, daha sonra da diğer firmalara hizmet verecek” dedi.
İzmir’e 5 yeni destinasyon

İzmir’i dış hatlarda tarifeli ve direkt seferlerle en fazla noktaya bağlayan şirket konumundaki SunExpress, bu yaz toplamda 3.1 milyon koltuk arz edecek. Şirket 2020 yaz sezonunda uçuş ağına Milano, Ercan (Kıbrıs), Budapeşte, Prag ve Üsküp olmak üzere beş yeni destinasyon ekliyor. Bu yaz İzmir’den Almanya’nın Frankfurt, Düsseldorf ve Münih şehirlerine günde üç sefer düzenleyen hava yolu, Paris uçuşlarını haftada beşe, Londra uçuşlarını haftada üçe, Dublin uçuşlarını ise haftada ikiye çıkarıyor. SunExpress, bu yıl İzmir’i iç hatlarda 13 kente, dış hatlarda ise 38 noktaya bağlayacak.

13 Anadolu kentinden Avrupa’nın 17 şehrine

Avrupa’da yaşayan Türklerin karşılıklı aile ziyaretlerini kolaylaştırmak adına 2010 yılından bu yana Anadolu’ya gerçekleştirilen direkt tarifeli uçuşlar, SunExpress’in en hızlı büyüyen pazarı haline geldi. Bischof: “2020 yazında 1 milyona yakın koltuk arzı ile 13 Anadolu kentinden Avrupa’nın 17 şehrine direkt tarifeli seferler sunuyoruz” dedi. SunExpress, bu yazla beraber Adana’dan Hamburg, Viyana ve Brüksel’e, Balıkesir (Edremit) ve Eskişehir’den Düsseldorf’a, Malatya’dan Frankfurt’a ve Konya’dan da Helsinki’ye uçmaya başlayacak.

1 Mart itibarıyla Eurowings’in yeni CEO’su olarak göreve başlayacağını belirten SunExpress CEO’su Jens Bischof, toplantının sonunda 15 Nisan itibarıyla görevi devralacak olan SunExpress’in yeni CEO’su Dr. Max Kownatzki’yi de tanıttı. SunExpress’in uçuşları hakkında bilgiyi şirket sitesinde bulabilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz