Her ülke turizmde Fransa veya İspanya kadar şanslı değil. Onlar ekonomilerini gelen misafirler ve turizm gelirleriyle ayakta tutarken bazı ülkeler belki küçük olmalarından, belki yeterli sayıda ilgi çekici turistik noktalara sahip olmadıkları için ya da sahip oldukları güzellikleri yeterince tanıtamadıkları için daha az ziyaretçi alıyorlar. Savaş bölgelerinde olanlar hariç, dünyanın en az ziyaret edilen ülkelerini Telegraph yayınladı:

1- Tuvalu, bin kişi

Okyanusya’daki bu ada ülkede silahlı kuvvet de suç ve terör tehdidi de yok. İngiliz milletler topluluğunun parçası bir parlamenter demokrasi. Devlet başkanı Kraliçe İkinci Elizabeth.
timelesstuvalu.com

mrlins, http://flickr.com/photos/mrlins/304273866/, CC BY 2.0, Commons, Wikimedia
mrlins, http://flickr.com/photos/mrlins/304273866/, CC BY 2.0, Commons, Wikimedia

2- Kiribati, 5 bin kişi

Ekvator çizgisinde 33 mercan adasından oluşan bu Okyanusya ülkesi Avustralya ile Baja California arasında kalıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda çatışmalar sahne olan başkenti Güney Tarava bugün turistleri bekliyor. Ziyaret etmek mümkün ancak her yere uzak olduğunu not düşmek gerek.
kiribatitourism.gov.ki

NASA, http://eol.jsc.nasa.gov/scripts/sseop/photo.pl?mission=ISS002&roll=E&frame=6659, Commons, Wikimedia
NASA, http://eol.jsc.nasa.gov/scripts/sseop/photo.pl?mission=ISS002&roll=E&frame=6659, Commons, Wikimedia

3- Montserrat, 7 bin kişi

Kuzey Amerika’da Antiller bölgesinde yer alan ve Birleşik Krallık’a bağlı ada en çok 1990’larda eski başkenti Plymouth’ı lav ve külle kapatan Soufriere Hills volkanı ile ünlü. Dalış, şnorkel gibi aktiviteler için ideal olan bu ülkeye gitmek isteyenler için mart iyi bir dönem. 17’inci yüzyılda adaya gelen İrlandalılar sayesinde 17 Mart’ta coşkulu St Patrick Günü kutlamalarına şahitlik etmek mümkün.

Montserrat
R.P. Hoblitt, http://volcanoes.usgs.gov/Hazards/Effects/SoufriereHills_PFeffects.html, Commons, Wikimedia

4- Sao Tome & Principe, 8 bin kişi

Afrika’nın en az ziyaret edilen ülkesi iki adadan oluşuyor. Petrol ve kakao zengini ülkedeki Sao Tome adası Portekiz koloni döneminden kalma bir mimariye sahip. Dalış, balıkçılık gibi aktivitelerin yanı sıra haziran-ekim arasında balina ve yunus izlemek mümkün.

5- Komorlar, 15 bin kişi

Madagaskar ve Mozambik yakınlarındaki takım adalar dünyanın en iyi volkanik manzaralarına, keşfedilmemiş resiflere, lemurlara ev olan ormanlara ve meyve yarasalarına sahip. Gitmek için özel tur bulmak gerekiyor.

6- Sierra Leone, 24 bin kişi

Ebola virüsü yüzünden ziyaretçi sayısı iyice azalarak 44 binden 24 bine düşmüş bir Afrika ülkesi. Tarihi boyunca savaş ve yoksulluklara sahne olan ülkenin iyileşmesinin yolu yine turizmden geçiyor.

7- Doğu Timor, 60 bin kişi

Adanın doğusu mercan resifleriyle çevrili, içlerinde ise dağlık ormanlar var. Özellikle macera arayan dalgıçlar, şnorkelciler ve dağcılar için ideal. Portekiz döneminden kalma yapıları, 13 bin yıllık çizimlere ev sahipliği yapan Ile Kere Kere Mağaraları ile dikkat çekiyor. Yalnız suç oranı yüksek.

8- Lihtenştayn, 61 bin kişi

Avrupa’nın en az ziyaret edilen ülkesi Lihtenştayn. Ülkeye 2014 yılında gelen kişi sayısı sadece 61 bin. Üstelik 2015’e dair kesin raporlar ortaya çıktığında bu sayının yüzde 7,5 oranda düşeceği öngörülüyor. Peki İsviçre ve Avusturya arasındaki Almanca konuşan bu minyatür ülkeye gitmeyenler neleri kaçırıyor? Dağlık manzara, tırmanış parkurları, dağ bisikleti turları, kış sporları ve 12’inci yüzyıldan kalma Vaduz Kalesi. Başkentinde bir güncel sanat galerisi ve posta müzesi de bulunuyor.
liechtenstein.li

(ana fotoğraf: http://www.liechtenstein.li/)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz