Türkiye’nin fotoğrafçılık alışkanlıklarına ilişkin bir ankete göre fotoğraf makinesi sahibi Türkler en çok doğa fotoğrafı çekmeyi seviyor, selfie için makinelerini pek kullanmıyor.

Canon Türkiye‘nin Instagram üzerinden gerçekleştirdiği ankete katılan yaklaşık 51 bin kişinin yüzde 60’ı erkek, yüzde 40’ı kadın ve yarısından fazlası kendi fotoğraf makinesine sahip. Katılımcıların büyük kısmı, yeni bir makine alırken birincil olarak fiyatına değil performansına bakıyor. Anketi yanıtlayanların yüzde 68’i fotoğraf makinesini, öncelikle performansına bakarak satın almaya karar verdiğini söylemiş. Satın alma ise en çok (yüzde 47) teknoloji marketlerinden gerçekleştiriliyor.
Selfie için kullanan az

Ankete katılanların yüzde 40’ı ne kadar sıklıkta fotoğraf çektikleri sorusuna ortalama haftada bir yanıtını verirken her iki kişiden biri fotoğraf makinesine 2 bin ile 5 bin TL arasında bütçe ayırıyor. Çalışmanın dikkat çeken sonuçlardan bir diğeriyse dünyadaki birçok millet gibi selfie çekmeyi seven Türkler, sanılanın aksine fotoğraf makinelerini selfie için pek kullanmıyor, çoğunlukla yalnızca fotoğraf çekiyor.

Anketi yanıtlayanlar en çok kış mevsiminde fotoğraf çekmeyi sevdiklerini belirtirken; katılımcıların yüzde 57’si ise doğa fotoğrafı çekmeyi tercih ediyor. Katılımcılardan yüzde 77’si kendini amatör olarak tanımlarken, düzenli olarak fotoğraf çekenlerin ise yakın çekim yapmayı daha çok sevdiği görülüyor. Son olarak fotoğraf makinelerinde en çok hareketli ekran özelliği kullanılıyor. Canon Türkiye’nin anketinden çıkan sonuçları aşağıdaki infografikte toplu olarak görebilirsiniz.

Görsel: Canon Türkiye

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz