Fransız başkentinin eşsiz simgesi Eiffel Kulesi aslında sandığımız kadar “eşsiz” değil. 1889’da inşası biten kulenin dünyada birçok taklidi bulunuyor. Yaratıcısı Alexandre Gustave Eiffel fuarda sunduğu bu kulenin sadece 20 yıl ayakta kalmasını planlıyordu. Yapı o kadar çok ilgi gördü ki dünyanın en önemli şehir simgelerinden biri haline geldi.

Kopyalarıyla ününü pekiştiren Eiffel’e son onursa Çin’den. Eiffel orijinalinin sadece yarısı yüksekliğindeki kopya Macau’da inşa edilen Parizyen tatil köyünün simgesi olacak. Görmeye değer diğer 7 kopya ise listemizde…


1- Paris, Teksas, ABD

Benzerlerinden farkı tepesinde duran kırmızı renkteki devasa kovboy şapkası. Gerçek Eiffel’in 16’da 1’i büyüklükte.e1 (Custom)
2- Paris, Tennessee, ABD
Ahşap olarak Christian Brothers University’de hayatına başlayan 1/20 oranlı kule 1993’te Memorial Park’a taşındı ve materyali metalle değiştirildi.e2 (Custom)


3- Paris Las Vegas, ABD

165 metrelik replika, 1999’da açılan Fransız temalı bir otelin sembolü. 14 dolara kuleye çıkıp Vegas manzarasını izlemek mümkün.
pl (Custom)

4- Walt Disney World, Florida, ABD

Mickey ve Goofy’den sıkılırsanız 1/10 ölçekli bu minik Eiffel’e göz atabilirsiniz.Epcot_france2


5- Shenzu, Çin

En ünlü 100 şehir simgesinin kopyalarının yer aldığı Window of the World adlı tema parkındaki kule 108 metre yüksekliğinde ve Taj Mahal’le Mısır piramitlerine komşuluk yapıyor.e5 (Custom)


6- Guatemala City, Guatemala

1935 yılında başkan Barrios onuruna inşa edilen kule kopya olmasa da Eiffel’e oldukça benziyor.e6 (Custom)


7- Parizh, Rusya

En yeni Eiffel Kulesi replikalardan biri olan kule 2005 yılında Moskova’nın 1770 kilometre doğusundaki Parizh kasabasına dikildi. Yapı aslında bir baz istasyonu.e7 (Custom)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz